Google Pingvin 4.0 algoritmus frissítés

google-pingvin-algoritmus-4-0

Google Penguin 4.0

Csaknem két évet vártunk a Google büntető keresőalgoritmusának a frissítésére. Jó lenne hozzátenni: de nem hiába. Ezt a kijelentést azonban egyelőre nem igazolják az első tapasztalatok, a webmesterek, SEO-szakemberek, honlaptulajdonosok inkább különböző természetű csalódásaikról számolnak be.

A Google Penguin Algorithm történetének és frissítéseinek bárki utánaolvashat pl. a Wikipédián (Pingvin Algoritmus), itt csak utalok arra, hogy a 2012 áprilisában kelt ki a tojásból és azonnal nagy ribilliót csapott. Feladata az volt, hogy durván

hátrasorolja a kulcsszavas találati listákon azokat a weboldalakat, amelyek linképítési manipulációk révén kerültek kedvező pozícióba.

Hogy mi számít manipulációnak, tiltott eljárásnak, kerülendő linképítő technikának, azt nagyjából előre tudni lehetett a Google hivatalos állásfoglalásaiból, dokumentumaiból és főembereik nyilatkozataiból – azt viszont csak saját tapasztalatból lehetett leszűrni, hogy miben milyen mértékű a tűréshatár. A fő büntetési tételt az úgynevezett spam linkek képezték, ezen az összefoglaló néven minősítették elsősorban a katalóguslinkeket, a spam kommentekből származó fórumos és blogos linkeket, a fizetett hirdetési linkeket, a linkfarmok és linkpiramosok, körbelinkelések és linkcserék hivatkozásait. Tudni lehetett azt is, hogy szankciókat vonhat maga után a csupa azonos anchor-texttel való hivatkozás, főleg, ha ezek töményen kulcsszavasak, és ugyanígy kockázati tényező, ha minden link (vagy arányaiban túl sok) a főoldalra mutat.

A fentiek a nem természetes úton létrejött linkprofil ismérvei.

Ezt a SEO-sok 2012 előtt is tudták/tudhatták, ha szalmailag eléggé tájékozottak voltak, de mivel eladdig nem volt negatív következménye az ipari jellegű linkszaporításnak, ellenkezőleg: a támogatott webhelyek hamar jó kulcsszavas helyezéseket kaptak a találati listán, ezért bátran alkalmazták a mechanikusan, szaktudás nélkül is végrehajtható eljárásokat. 2012-ben és 2013 aztán a Pingvin 1.0 és 2.0, illetve alverziói weblapok millióin verték el a port, a büntetés akár a találati listáról való teljes kitiltást vagy 100 hellyel való visszasorolást is jelenthetett, és a büntetett oldalaknak esélyük sem volt a jó szereplésre addig, amíg a spam linkeket el nem távolították a webmesterek, s amíg ezt érzékelve egy újabb algoritmusfrissítés fel nem oldotta a büntetést.

Ha minden tiltást nagyon komolyan vettek volna a SEO-szakértők, akkor gyakorlatilag egyáltalán nem lehetett volna linképítéssel foglalkozni, hanem várni kellett volna, hogy a felhasználók, érdeklődők figyelmének köszönhetően egy-egy website spontán módon kapjon egyre több hivatkozást, de azt mindenki tudta, hogy kis forgalmú, be nem vezetett weblapoknak erre nincs esélyük. Az is látszott, hogy bizonyos arányban a jó minőségű katalógusokból érkező hivatkozások nem károsak, úgyanígy szakmai fórumokból, változatos témájú blogokból vagy akár reklámoldalakról is jöhetnek linkek szép számmal minden következmény nélkül. Ezek számát felülmúlóan azonban a hipertext utalások többségének a témában releváns tartalmú webhelyről kell érkezniük, ha nem így történik, akkor a kétséges értékű linkek nagy aránya meghozza a büntetést. A releváns szövegkörnyezet iránti igény tette olyan népszerűvé a PR-cikkek elhelyezésével történő linkprofil-építést, amely elvben szintén a feketekalapos keresőmarketing módszerek közé tartozott, de a magyar nyelvterületen még soha nem volt büntetést maga után.

A profilépítés kreatív módszerei

kreatív linképítés - seo szakember

Csak kreatívan! – SEO

Én magam soha nem preferáltam és gyakorlatilag egyáltalán nem alkalmaztam a tiltott eljárásokat. Nem a Google iránti tiszteletből vagy a büntetéstől való félelmemben, hanem azért, mert én ezt a munkát is alkotótevékenységként fogtam fel, és mi sem unalmasabb, mint katalógusokban regisztrálgatni meg sorozatgyártott módon elhinteni mindenfelé ugyanazokat a szöveges hivatkozásokat. Így előbb spontán módon alkalmazva, majd részletesen kidolgozva a kreatív linképítés egyéni módszereit alkalmaztam honlapok Google-helyezésének javítására. Nem is eredménytelenül: a Pingvin-frissítések első sorozatán egyértelműen a nyertese voltam. A 2013-as októberi algoritmusfrissítés azonban mégis betett néhány weboldalamnak. Sok töprengéssel, elemzéssel rá is jöttem, hogy miért. Kiderült ugyanis, hogy az algoritmus voltaképp magát a kulcsszavas linképítést bünteti. A SEO-mester feladata tehát végső soron az, hogy

éppen a kulcsszavas hivatkozások mellőzésével érjen el a támogatott honlap számára kulcsszavas helyezéseket.

Ez csak első látásra tűnik lehetetlennek, mivel azt hisszük, hogy mondjuk télikertépítés kulcsszóval akkor tudjuk egy weblap pozícióit javítani, ha külső oldalakról éppen ennek a kifejezésnek a használatával hivatkozunk rá. Ez valóban a legcélravezetőbb módszer, ám ha Google éppen ezt bünteti, akkor más megoldásokat kell találni.

A Google új filozófiája

Miközben a világcég folyamatosan a minőségi tartalmak fontosságát hangsúlyozta (ebben nem volt semmi újság, épp csak a gyakorlatban a gyenge weblapok is könnyen arathattak sikert), egy időben ezen felül a keresési preferenciák területén paradigmaváltásról beszélt. Azt kommunikálták, hogy a címkés-kulcsszavas keresések és találatok elvesztették elsődleges jellegüket és inkább a természetes beszédkörnyezetbe illeszkedő keresésekre és találatokra érdemes koncentrálni. Ez fenti példákon illusztrálva azt jelenti, hogy nem a “télikerépítés”, henem mondjuk a “Hová forduljak, ha télikertet akarok építtetni” a jó kérdés. Ha a honlapunk erre tudja a választ, esélyes a helyezésre kulcsszavas linkek nélkül is.

Én kipróbáltam. 10-ből egyszer valóban működött. Az esetek túlnyomó többségében mégis ez egy-két szavas rákeresések és az ezek szerinti optimalizálás bizonyult sikeresnek. Ugyanígy: bár ezerszer elmondták a világcéges szóvivői, hogy a minőségi tartalom a minden, a linkelés nem is fontos, a gyakorlat ennek ellenkezőjére is épp elég bizonyítékot mutat.

No de térjünk vissza témánkhoz:

A Google Pingvin 4.0 algoritmusfrissítés

A frissítés bejelentése 2016. szeptember 27-én történt, amikor is a weben nem igazán látszott szokatlan mozgás. Sem a következő napokban. (Viszont szerptember 2-ától kezdődően a találati listák szinte naponta átrendeződtek, így szinte biztos, hogy a Guggola ezúttal is post factum tette a bejelentést.) Annak okát, hogy miért nem látszottak drasztikus változások, a szakik a követklezővel magyarázták:

Mivel a Pingvin algoritmus az alapalgoritmusba beépülve folyamatos futtatású lett, így új adatbázist épít, és teljes hatása akkor válik láthatóvá, ha az egész webet újra feltérképezte.

Ez eléggé hihető: egyheti tapasztalat alapján valóban látszik, hogy nem egy nagy bumm történt, hanem a weblaokk lassú, de folyamatos újraértékelése történik. A korábban megbüntetett weboldalak is nagyon lassan kerülnek ki a büntetés alól (ha egyáltalán).

Hihető az is, amit azzal kapcsolatban állapítanak meg a hozzáértők és a bennfentes információkhoz hozzájutók azzal kapcsolatban, hogy mi az, ami az új googlemadarat elődjeitől megkülönbözteti. Ez a következő:

Míg a Pingvin korábban durva hátrasorolással büntette a spam-linkekkel élre tört webhelyeket, a mostani algoritmus ezeknek a manipulatívnak ítélt linkeknek egyszerűen figyelmen kívül hagyja a linkerejét.

Azaz a helyezések nem a szankciók miatt romlanak, hanem azért, mert mostantól kezdve a nem-természetes, azaz a helyezés-manipuláció szándékával épített linkeknek egyszerűen nincs hatásuk éppen arra, ami miatt építették őket. Ez ésszerű, egyben ravasz fogás a keresőmogul részéről, és visszatartó ereje is nagy lehet. Mondjuk olyan ez, mintha a sportban nem büntetnék a doppingot, hanem elérnék azt egy biológiai szoftverrel, hogy a dopping ne növelje a teljesítőképességet. Ha nem növeli, akkor meg fölösleges alkalmazni. Ugyanígy a SEO-szakemberek is megérthetik:

fölösleges rengeteg munkát és időt fordítani a nem-természetes linkek szaporítására,  mert ezen a réven nem lehet a kulcsszavas helyezéseket javítani.

Hogy ez a gyakorlatban is beigazolódik-e, az a jövő kérdése. Egyelőre nagy az összevisszaság, hektikusan ugrálnak a pozíciók és bizony rengeteg olyan honlap pöffeszkedik a listák élén, amelyek feketekalapos keresőmarketing-eljárások révén kerültek a TOPra.

Én természetesen örülnék annak, ha a nagyon sok munkával járó, de élvezetes kreatív módszerek triumfálnának. Ahogy mondani szoktam: én minden link kedvéért egy egész katedrálist építek. Jó volna biztosnak lenni abban, hogy nem azok lesznek újra a nevető győztesek, akik a minőségi munka helyett ezerszám egyszerűen csak szétszórják linkjeiket az internet zöld mezején.


A Pingvin 4.0 algoritmus frissítése előtt a Google drasztikus hátrasorolással büntette a spam-linkekkel élre tört webhelyeket, a mostani  ezzel szemben nem büntet, hanem figyelmen kívül hagyja ezen hivatkozások linkerejét, és ezért veszti el a manipulációval támogatott weblap a kulcsszavas pozícióit. Keresési kulcsszavak: google pingvin frissítés, pingvin algoritmus, google pingvin 4.0, weblap optimalizálás, pingvin büntetés, penguin algorithm update, kreatív linképítés, keresési kulcsszó, seo szakértő, weboldal büntetés, seo szakember

Linképítés ingyen? Miért magas az ára?

Rövidesen indul sorozatom: ingyenes tanácsok kezdő linképítőknek

linkepites-ingyen-tanacsokNem mindenki engedheti meg magának, hogy SEO-szakembert kérjen fel a linképítő munka elvégzésére. A honlapok támogatói hátterét képező linkprofil felépítése idő- és munkaigényes feladat és jelentős szakmai tudást igényel. Ennek megvan a maga értéke – és így ára is. Éppen ezért sok honlaptulajdonos maga vállalkozik arra, hogy a dolgok mikéntjének utánaolvasva elkezdi a linkelést. Lehet, hogy munkája eredménnyel jár – de az is lehet, hogy minden erőfeszítés ellenére nem sikerül javítani weboldala kulcsszavas helyezéseit; sőt: a dolog balul is végződhet: rossz módszerek alkalmazása és  szakszerűtlenül végzett eljárások esetében még a korábbi pozíciók is romolhatnak, sőt, a weblap egyszercsak “váratlanül” eltűnhet a listáról. Miért történik ez? Mit csinált rosszul a “magad, uram!” elvét valló önkéntes linképítő? Abban a cikksorozatomban, amelynek ez a bevezető írása, a legfőbb buktatókra és ezek elkerülésének a lehetőségeire igyekszem azok figyelmét felhívni, akik kezdő linképítőként ingyenes megoldásokat keresnek. De előbb nézzük azt meg, hogy:

Miért magas a linképítő munka ára?

Tény, hogy szakszerű linkprofil építést olcsón manapság felelős szakember már nem vállal: a hivatkozások hálózatának a felépítése roppant időigényes feladattá vált azóta, hogy a Google kifejlesztette a Pingvin Algoritmust (2012), amely a találati listákon való hátrasorolással vagy kitiltással bünteti azokat az oldalakat, amelyek spam-linkeknek és természetellenes linkgyarapodásnak köszönhették jó helyezésüket vagy ilyen eljárások révél reméltek TOP-pozíciókat szerezni. (A 2016-ra ígért Pongvin 4.0 ezen – várhatóan – annyiban fog túllépni a korábbi gyakorlaton, hogy nem feltétlenül szab ki büntetést, hanem a nem-természetesnek ítélt pozíciójavító linkeket egyszerűen figyelmen kívül fogja hagyni a rangsorolásnál.)

Az új is újabb algoritmusfrissítések és az ezekkel kapcsolatos hivatalos nyilatkozatok nyomán annyi mindenképpen világossá vált, hogy

  • a Google gyakorlatilag tiltott manipulációnak tekint minden mesterséges linképülést, különösen, ha a linkek kulcsszavasak

és folyamatosan azt kommunikálja, hogy a helyezések javulása

  • kizárólag a természetes úton létrejött linkhálózatok révén várható.

Ebből akár az is következhetne, hogy a linképítésnek befellegzett: minden honlaptulajdonos várja ki türtelemmel, amíg weblapjára az internet világában felfigyelnek és külső oldalakról linkelni kezdik – ez majd felhúzza oldalát a kulcsszavas ranglistákon.

Persze: ilyesmi is megtörténhet. Ám ahogy még egy termék eladásával sem várja meg a gyártó és forgalmazó, hogy majd magától felébred a fogyasztók érdeklődése, hanem jelentős erőfeszítéssel népszerűsíteni, reklámozni kénytelen, ugyanígy a spontán linképülés kivárása sem lehet megoldás egy weboldal felfuttatására. Linket építeni szükségszerű, a hogyan és miként terén azonban egyre több ötletességre, türelemre, leleményességre van szükség. A szakmában jártasak már megbizonyosodhattak afelől, hogy a néhány éve még jól működő eljárások hasznavehetetlenné váltak és csakis kreatív módszerekkel, tartalmi összefüggések és releváns szövegkörnyezet kialakítása révén lehetséges olyan linkprofil felépítése, amely nem hordozza magában a büntetés veszélyét, ám mégis hatékony támogatást nyújt a kiválasztott céloldal számára.

Ilyen elvárásoknak megfelelni azonban nem egyszerű feladat. Aki manapság linképítésre vállalkozik, az voltaképp már nem egyszerűen linkeket épít, hanem a tartalmi összefüggések vonalát követve nagy kiterjedésű honlaprendszereket hoz létre annak érdekében, hogy az egyes weblapokon elhelyezett hivatkozások (szöveges linkek) relevanciáját biztosítsa. Ha kellő hozzáértéssel teszi ezt, akkor az általa megalkotott hálózat természetes úton keletkezett webrendszer benyomását kelti és így az egyre intelligensebb Google-algoritmusok nem sújtják szankciókkal a támogatott weboldalt és a rá mutató linkek erejét figyelembe veszik a rangsorolásnál.

Linképítés ingyen, önállóan

A lényeg – egyben első ingyenes tanácsom kezdő linképítők számára – hogy ha valaki úgy döntött, saját maga végzi a linképítő munkát, alaposan tájékozódjon afelől, melyek a kerülendő eljárások, melyek a módjával alkalmazandók, és melyek azok, amelyeket kellő kreativitással bátran lehet ma is használni a kulcsszavas Google-helyezések javítására.


Linképítési munka – lehet ingyenesen?

Lehetséges linképítés ingyen? Igen, de csak ha a honlaptulajdonos maga végzi. SEO-szakember bevonása esetében kreatív munkával tartalmi összefüggések és releváns szövegkörnyezet kialakítása révén történik a linkprofil szakszerű felépítése: mivel ez időigényes és nehezen megszerezhető szaktudást igényel, ezért magas az ára. Néhány fogást azonban a kezdő linképítők is elsajátíthatnak. Rövidesen:  ingyenes tanácsok kezdő linképítőknek ezekben a témákban: linkprofil építés, google pingvin algoritmus, linképítő munka ára


Google Pingvin 2015: nem lesz frissítés

Hitelesnek tűnő külföldi forrásokra hivatkozva több magyar szakmai blog is közreadta a hírt: az idén már nem frissül a Google Pingvin Algoritmus (Google Penguin Algorithm). Ha helytálló, hogy ezt a Google szóvivője emailban közölte több keresőoptimalizálási szakportállal, akkor ez megelőző hivatalos-félhivatalos közléseik cáfolata is egyben, korábban ugyanis inkább azt kommunikálták a cég vezető emberei, hogy még az idén lefuthat az algoritmus (igaz, azt is jelezték, hogy még nincs teljesen készen). Most a szóvivő közlése szerint a közelgő ünnepekre tekintettel halasztották újév utánra.

pingvin-algoritmus-googleAz előzmények ismeretében ezt nem árt fenntartással fogadni. Előfordult már, hogy épp decemberben történt olyan frissítés, amelyet nem sokkal korábban egyik vezető emberük nagyjából kizártnak tartott. Ez a PageRank értékek nyilvános frissítése volt: akkor, 2013 vége felé egy főmufti nyilvánosan feltett kérdésre válaszolva nyilatkozott úgy, hogy nagyon meglepné, ha lenne még abban az évben PageRank-frissítés. És december 6-án lett. Viszont aztán soha többé… De az is megtörtént, hogy titokban lecserélték a fő keresőmotort (valamikor 2013 nyarának a végén élesítették a Kolobrit – Google Humminbird), majd szeptember végén bejelentették, hogy már fut egy ideje….

Szóval nem árt két vonatkozásban is tamáskodni:

  • vajon valóban az ünnepek miatt történt-e Pingvin lefuttatásának az elhalasztása, avagy egyszerűen oly mértékben elmaradtak a fejlesztéssel, hogy nem tudják tartani a korábbi jelzéseknek megfelelő időpontot
  • a bejelentés ellenére simán előfordulhat, hogy mégis futni kezd a Pingvin, aztán utólag vagy azt kommunikálják, hogy véletlenül történt a frissítés (mint tették a PageRank esetében), vagy azt, hogy már működik egy ideje….

Ennél persze valószínűbb, hogy a fejlesztők valóban mind kivették megérdemelt szabadságukat és elutaztak telelni, a teljesen el nem készült verziót pedig még próbaként sem merték élesíteni.

Mit várunk az új Pingvintől?

Akik büntetésben vannak, most már több mint egy éve várják a rehabilitációjukat. Utoljára 2014 októberében Pingvin 3.0 néven frissült az algoritmus egy finomítottabb verziója  (a 2013-as durvábbak után), amely kiengedte a büntetésből azoknak a weboldalaknak a jó részér (de korántsem mindegyiket), amelyeket a túl szigorúnak látszó korábbi változatok (2.0, 2.1…) hátrasorolással vagy a kulcsszavas listákról való teljes kitiltással szankcionáltak, ugyanakkor új büntetéseket is bőven kiosztott, leginkább spam linkek miatt. Azok a honlaptulajdonosok, akik azóta megtisztították oldaluk linkprofilját (pl. katalógusokból érkező hivatkozásoktól), azóta is hasztelan várják a rehabilitációt, felülbírálatot is hiába kértek.

Ez az indokolatlanul hosszú várakozás megkérdőjelezi a Google alapelveit és elvárásait, kétségessé teszi, érdemes volt egyáltalán a linkprofil megtisztításával időt tölteni. Egy teljes év alatt új weboldallal egy teljesen új, tiszta hátterű brendet is fel lehetett volna építeni…

A várakozás mégis nagy: az új Pingvin-verzió állítólag folyamatos futtatású lesz, azaz adatbázisa majd naprakészen frissül és a szoftver nem egyszer értékeli sorra az indexelt szájtokat, hanem folyamatosan munkában áll majd, így időről időre minden webegységet újraminősít és vagy javít, vagy nem módosít, vagy ront a besorolásán.

Ha valóban így működik a jövőben, az módot adhat arra, hogy a webmesterek és SEO-szakik is rugalmasabban végezzék az optimalizáló és linképítő munkát, ne tapogatózzanak hónapokig sötétben.

Ezzel együtt a lassan 14 hónapnyi várakozás és a mostani halasztás alapjaiban megkérdőjelezi ezt az egész Pingvin-projektet, mi több, valamelyest hitelteleníti a Google-nak a minőségi webtartalmak melletti elkötelezettségét. A Pingvin-sztori ugyanis nem egyértelműen sikertörténet. Bár meglehet, hogy a 2012 óta történt frissítések összességükben valóban javították a találatok minőségét, talán valóban gyakrabban kapunk a listák élén a keresésünkre nézve releváns szájtokat, talán valóban kevesebb a top helyezést bitorló érdemtelen weboldal – de a szűrés korántsem tökéletes. Bizony igen gyakran előfordul, hogy gyenge, értéktelen, információkban szegény, a témában eligazítást nem adó honlapok parádéznak az organikus találatok élén, s ha linkprofiljukat is megvizsgáljuk, kiderülhet, hogy a szájt a Google összes ellenjavallata ellenére mégis ott tanyázik az kulcsszavas rangsor élén. Hiába lett az ilyen oldal kevesebb, ám a tény, hogy jelenlétük szembetűnő, alapjaiban megkérdőjelezi a világcég spamtartalmak és linkelési helyezésmanupulációk elleni küzdelmének eredményességét.

Ha megengedünk magunknak kis rosszindulatot és nem vagyunk túlságosan naivak, tisztában lehetünk azzal, hogy a minőségi webtalálatok melletti elkötelezettségnél csak a saját anyagi érdekei iránti elkötelezettség lehet nagyobb. Mert hát ugye a gyönge tartalmak ellen a Nagy Keresőnek akkor nincs kifogása, ha a tulajdonos AdWords hirdetést vásárol és gagyi szájtja a találati listák legtetején villog. Ám ha ugyanez a weblap az organikus találatok közt is jól szerepel, akkor jár neki a büntetés, mert oda csak manipulációval kerülhetett.

Vagyis: ha szigorúan vesszük, akkor a Google nem azért küzd a jó minőségi találatokért és a spam tartalmak ellen, nem azért nem engedi az érdemtelennek gondolt oldalakat a listák élére, mert elvi alapon ennyire elvhűen minőségpárti, hanem azért, hogy a jó helyezésre más módon eredménytelenül aspiráló (üzleti célú) weboldalak tulajdonosai a Google-től vásárolt szolgáltatás, a hirdetett linkek révén érvényesüljenek a piacon. Ne a tartalomoptimalizálásért és a linképítésért fizessenek keresőmarketing-cégeknek és SEO-szakembereknek, hanem inkább indítsanak AdWords-kampányt.

Ezért nem sürgős annyira ez az új, folyamatos futtatású Pingvin, ezért költheti a tojásait több mint egy évig. Nem olyan rossz üzlet büntetésben tartani az eddig (talán esetenként túl szigorú) szankciók kárvallottjait, ezért célszerű lebegtetni az élesítés időpontját, ezért érdemes éreztetni: nemcsak hogy én diktálom a szabályokat, hanem az is én vagyok, aki menet közben minden következmény nélkül meg is változtathatom a magam alkotta szabályokat.  A Google ezen a téren (is) nagyhatalmi politikát folytat.

A Google félelemben tarja a weblaptulajdonosokat

google-pingvin-2015

A Google-Pingvin fenyegetettséget jelent

Van, aki ennél is tovább megy a bírálatban. Az ite.hu keresőoptimalizálási portál bizonyos Jenny Halasz blogbejegyzését ismertette a minap. A nevéből ítélve alighanem magyar származású szerző cikkében abból indul ki, hogy régen az internet nyílt és szabad véleményközösség volt, az egyes vélemények mások oldalairól kapott linkek alapján nyertek nagy nyilvánosságot. A linkelés a természetes érdeklődés és tetszésnyilvánítás őszinte eszköze volt. A Google ezt a szabad nyitottságot használta ki, és erre építette fel egész keresőrendszerét. (Valóban: a keresőknek eleve azok a webhelyek kerülnek a figyelemterébe, amelyeket sok más oldal linkel). Ám a honlaptulajdonosok, bloggerek, fórumozók linkelési hajlamát és a kereszthivatkozások által kirajzolt háló tulajdonságait kihasználva elkezdett büntetéseket is kiosztani a szerinte manipulatív céllal felkerült linkek miatt. A sorozatos büntetések elültették a félelmet a weboldaltulajdonosok körében. A szabad közösséget ma átjárja a félelem. Ez pedig tönkretette a szabad linkelést. Ma már csak kiszámított, célzatos linkelés létezik, ez pedig tönkretette azt a linkelésben megvalósuló szabad vélemény-nyilvánítást, ami a Google ma már mesterséges intelligencia szintű algoritmusainak az alapját adta valaha. A szerző szerint a Penguin Algorithm kicsúszott alkotóinak irányítása alól, és a kudarc az egész rendszert alapjaiban kérdőjelezi meg.

Legyünk tárgyilagosak: a Pingvin csak válaszlépés

Nos, a fenti állítások kicsit egyoldalúak, de elgondolkodtatók. Hogy a Nagy Nyomkereső valóban ide jutott-e, azon lehet vitatkozni. Ám azt hiszem, a tárgyilagosság kedvéért hozzá kell tenni: sajnos éppen a honlaptulajdonosok és az általuk megbízott keresőmarketingesek voltak azok, akik a linkelésben rejlő lehetőségeket manipulatív módon kezdték alkalmazni a jobb helyezések megszerzése érdekében. Erre adott válaszlépés a Pingvin bevezetése.

Ha szigorúak vagyunk a Google-lal szemben, legyünk magunkkal szemben is azok. Amennyiben tartalma alapján arra érdemtelen weblapot juttatunk a találati oldalak élére, akkor ezzel voltaképp meghekkeljük a Google-listát. Persze mondhatjuk: lelkiismeretes SEÓs nem tesz ilyet. De miért is nem? Ha a Gugli sok millió honlap esetében évek óta eltűri, hogy gagyi szájtok vezessék az organikus listákat, és ha tartalmi kifogások nélkül bármilyen szemét oldal fizetett linkjét kiteszi találatai élére, akkor miért éppen a honlapoptimalizátor csináljon lelkiismereti kérdést abból, hogy az ő munkája nyomán a gyengébb tartalmú weboldal megelőzi a nála jobbakat a találati listán?

SEO-Katekizmus

Én magam ezt mégis másképp gondolom. Az én virtuális SEO-Kiskátémban pontokba szedve szó szerint ez áll:

  1. Csak kiváló minőségű, értékes tartalmú honlap linkprofiljának a felépítését vállald el.
  2. Ha a weboldal nem ilyen, ajánlj tulajdonosának tartalomfejlesztést, hogy ilyenné váljon.
  3. Ha bármilyen okból a weblap tartalma nem fejleszthető nívóssá és értékessé, SEO helyett ajánld az AdWords adta lehetőséget

Attól, hogy a Google él és visszaél hatalmával, neked még nem feltétlenül kell partizánná, anarchistává, manipulátorrá, hekkerré, linkterroristává válnod. Ne vedd fel a fekete kalapot.

———–

Nem lesz Google Pingvin algoritmusfrissítés 2015-ben

Hivatalos bejelentés szerint a Google Pingvin-algoritmusa már nem frissül 2015-ben.  Valóban félelemben tartja a a Penguin Algorithm a weblaptulajdonosokat?