Rövidesen indul sorozatom: ingyenes tanácsok kezdő linképítőknek
Nem mindenki engedheti meg magának, hogy SEO-szakembert kérjen fel a linképítő munka elvégzésére. A honlapok támogatói hátterét képező linkprofil felépítése idő- és munkaigényes feladat és jelentős szakmai tudást igényel. Ennek megvan a maga értéke – és így ára is. Éppen ezért sok honlaptulajdonos maga vállalkozik arra, hogy a dolgok mikéntjének utánaolvasva elkezdi a linkelést. Lehet, hogy munkája eredménnyel jár – de az is lehet, hogy minden erőfeszítés ellenére nem sikerül javítani weboldala kulcsszavas helyezéseit; sőt: a dolog balul is végződhet: rossz módszerek alkalmazása és szakszerűtlenül végzett eljárások esetében még a korábbi pozíciók is romolhatnak, sőt, a weblap egyszercsak „váratlanül” eltűnhet a listáról. Miért történik ez? Mit csinált rosszul a „magad, uram!” elvét valló önkéntes linképítő? Abban a cikksorozatomban, amelynek ez a bevezető írása, a legfőbb buktatókra és ezek elkerülésének a lehetőségeire igyekszem azok figyelmét felhívni, akik kezdő linképítőként ingyenes megoldásokat keresnek. De előbb nézzük azt meg, hogy:
Miért magas a linképítő munka ára?
Tény, hogy szakszerű linkprofil építést olcsón manapság felelős szakember már nem vállal: a hivatkozások hálózatának a felépítése roppant időigényes feladattá vált azóta, hogy a Google kifejlesztette a Pingvin Algoritmust (2012), amely a találati listákon való hátrasorolással vagy kitiltással bünteti azokat az oldalakat, amelyek spam-linkeknek és természetellenes linkgyarapodásnak köszönhették jó helyezésüket vagy ilyen eljárások révél reméltek TOP-pozíciókat szerezni. (A 2016-ra ígért Pongvin 4.0 ezen – várhatóan – annyiban fog túllépni a korábbi gyakorlaton, hogy nem feltétlenül szab ki büntetést, hanem a nem-természetesnek ítélt pozíciójavító linkeket egyszerűen figyelmen kívül fogja hagyni a rangsorolásnál.)
Az új is újabb algoritmusfrissítések és az ezekkel kapcsolatos hivatalos nyilatkozatok nyomán annyi mindenképpen világossá vált, hogy
- a Google gyakorlatilag tiltott manipulációnak tekint minden mesterséges linképülést, különösen, ha a linkek kulcsszavasak
és folyamatosan azt kommunikálja, hogy a helyezések javulása
- kizárólag a természetes úton létrejött linkhálózatok révén várható.
Ebből akár az is következhetne, hogy a linképítésnek befellegzett: minden honlaptulajdonos várja ki türtelemmel, amíg weblapjára az internet világában felfigyelnek és külső oldalakról linkelni kezdik – ez majd felhúzza oldalát a kulcsszavas ranglistákon.
Persze: ilyesmi is megtörténhet. Ám ahogy még egy termék eladásával sem várja meg a gyártó és forgalmazó, hogy majd magától felébred a fogyasztók érdeklődése, hanem jelentős erőfeszítéssel népszerűsíteni, reklámozni kénytelen, ugyanígy a spontán linképülés kivárása sem lehet megoldás egy weboldal felfuttatására. Linket építeni szükségszerű, a hogyan és miként terén azonban egyre több ötletességre, türelemre, leleményességre van szükség. A szakmában jártasak már megbizonyosodhattak afelől, hogy a néhány éve még jól működő eljárások hasznavehetetlenné váltak és csakis kreatív módszerekkel, tartalmi összefüggések és releváns szövegkörnyezet kialakítása révén lehetséges olyan linkprofil felépítése, amely nem hordozza magában a büntetés veszélyét, ám mégis hatékony támogatást nyújt a kiválasztott céloldal számára.
Ilyen elvárásoknak megfelelni azonban nem egyszerű feladat. Aki manapság linképítésre vállalkozik, az voltaképp már nem egyszerűen linkeket épít, hanem a tartalmi összefüggések vonalát követve nagy kiterjedésű honlaprendszereket hoz létre annak érdekében, hogy az egyes weblapokon elhelyezett hivatkozások (szöveges linkek) relevanciáját biztosítsa. Ha kellő hozzáértéssel teszi ezt, akkor az általa megalkotott hálózat természetes úton keletkezett webrendszer benyomását kelti és így az egyre intelligensebb Google-algoritmusok nem sújtják szankciókkal a támogatott weboldalt és a rá mutató linkek erejét figyelembe veszik a rangsorolásnál.
Linképítés ingyen, önállóan
A lényeg – egyben első ingyenes tanácsom kezdő linképítők számára – hogy ha valaki úgy döntött, saját maga végzi a linképítő munkát, alaposan tájékozódjon afelől, melyek a kerülendő eljárások, melyek a módjával alkalmazandók, és melyek azok, amelyeket kellő kreativitással bátran lehet ma is használni a kulcsszavas Google-helyezések javítására.
Linképítési munka – lehet ingyenesen?
Lehetséges linképítés ingyen? Igen, de csak ha a honlaptulajdonos maga végzi. SEO-szakember bevonása esetében kreatív munkával tartalmi összefüggések és releváns szövegkörnyezet kialakítása révén történik a linkprofil szakszerű felépítése: mivel ez időigényes és nehezen megszerezhető szaktudást igényel, ezért magas az ára. Néhány fogást azonban a kezdő linképítők is elsajátíthatnak. Rövidesen: ingyenes tanácsok kezdő linképítőknek ezekben a témákban: linkprofil építés, google pingvin algoritmus, linképítő munka ára