Site icon Weblap.Org SEO

A SEO szakértő optimalizál

Mit csinál a SEO-szakértő?

Szakértői SEO – keresőoptimalizálás

Az egyszavas válasz nyilvánvalóan ez: optimalizál. Picit hosszabban: a SEO szakértő Google-helyezés javító tevékenységet folytat, minthogy a keresőoptimalizálás szakember dolga, a SEO pedig egy angol kifejezés – Search Engine Optimization – rövidítése, és a magyar szaknyelvben a kissé pontatlan keresőoptimalizálás szóalakban gyökeresedett meg, holott eredetileg keresőeszköz optimalizálás a pontosabb jelentés. Az általánossá vált egyszavas kifejezés akár megtévesztő is lehet, hisz nem a keresőt optimalizáljuk (ez a Google mérnökeinek a feladata), hanem egyrészt a honlaptartalmat (hogy minél inkább keresőbarát és tartalmában releváns legyen), másrészt a keresési találatokat, vagyis ezeket inkább maximalizálni igyekszünk, elérve, hogy a kezelésünkbe vett honlap forgalma megnövekedjen a keresőprogramokból érkező látogatók könnyű idetalálása révén.

Ezzel kicsit előre is szaladtam: a fogalom tisztázásával már rá is mutattam arra, mit végez és milyen célból a SEO-szakember, amikor honlapot optimalizál. De ez még csak igen elnagyolt megközelítés.

A SEO-szakember weboldalt optimalizál

Ennek a szakmai blognak egy másik oldalán már részletesen bemutattam, hogy mi a honlapoptimalizálás. Ez a folyamat a weblap tartalmára és ennek a tartalomnak a technikai (webes) megjelenítésére vonatkozik és célja annak elérése, hogy az optimalizált weboldal

E feltételeknek elegen tenni sokkal nehezebb, mint elsőre gondolnánk, mert a megfeleltetéseket össze is kell hangolni, és roppant nehéz a tartalmi és technikai elvárások mindegyikét úgy teljesíteni, hogy sem a weblap eredeti célja (mondjuk egy szolgáltatás felajánlása vagy egy termék szakszerű leírása), sem látogatói élmény ne sérüljön.

A honlapon magán végzett (on site) munka azonban csak egy része a SEÓs feladatoknak. A honlaptartalom optimalizálása ugyan komplex és munkaigényes tevékenység, de egyszer csak elkészül az adott körülmények között elkészíthető legoptimálisabb website, és ezután ezt a munkafázist le lehet zárni. A másik munkafázis azonban ennél is összetettebb és bármilyen hosszú időn keresztül folytatható, minthogy színtere maga az internet, a globális web. Ez pedig gyakorlatilag végtelen.

A munkának ezt a második fázisát legegyszerűbben linkpítésnek nevezik, megint egy kissé megtévesztő szóösszevonás, ennél pontosabb a linkprofil építés, de voltaképp ez a céltevékenység is csak több szavas kifejezéssel nevezhető meg precízen: a céloldalra irányuló hivatkozások online hálózatának felépítése.

Honlap optimalizálás és linképítés

Míg a honlap-optimalizálás ugyan bonyolult feladat, de ha néhány fontos dolgot megtanultunk és valamelyest értünk a webtartalmak kezeléséhez, alakításához, akkor sikeresen meg tudunk vele birkózni, addig a linképítő SEO-munka összetettségi foka nagyságrendekkel magasabb. Igaz, ez nem mindig volt így. 2012-ig a linképítés nagyrészt rutineljárásokra korlátozódott és leginkább szorgalom meg kitartás kellett hozzá. Elegendő idő- és munkaráfordítással gyakorlatilag bárki alkalmas volt akár ezres nagyságrendben linkeket elhelyezni és elhelyeztetni külső webhelyeken. Erre az ingyenes vagy fizetett linkkatalógusok voltak leginkább alkalmasak, de jól jöttek a hirdetési oldalak, fórumok. Ha valaki mást sem tett, csak napi néhány órában  regisztrálgatta az oldalt a katalógusokba, beküldözgette hirdetési szájtokra, betűzdelte a legkülönbözőbb fórumokba, netán intenzív kommentelésbe kezdett sok helyütt és minden hozzászólásába beletűzte a linket – nos, pár hónap alatt akkora linkfelhőt hozhatott létre, hogy ihaj. A külső hivatkozások tömeges megjelenése az akkor még ez ellen védtelen keresőalgoritmussal elhitette, hogy a célzott webhely irtózatosan fontos lehet, ha ilyen rengetegen hivatkoznak rá. A SEOnak ez a része olyan iparággá változott, amelyre két nap alatt bárkit szakosítani lehetett. A szorgos katalógusregisztrálók azonban semmiképp nem voltak SEO-szakemberek, munkájuk egy valódi specialistájához úgy viszonyult, mint sitlehordóé az építészmérnökéhez.

A Google a problémát felismerve 2012-ben hadat üzen a spam linkeknek a Pingvin Algoritmus elindításával. A spam webtartalmak ellen még korábban fellépett: a Panda Algoritmus a hitvány minőségű, gyönge (vagy másolt) tartalmú webhelyeket kezdte kiszűrni a listáról, majd a Pingvin azokat, amelyek spamlinkeknek köszönhették jó pozíciójukat a találati eredményoldalon (search engine results pages). Ezek a keresőalgoritmusok mára igen fejlettek lettek, a Penguin Algorithm beépült az alapszoftverbe, a Google pedig tovább szigorította szempontrendszerét, és gyakorlatilag manipulációnak tekint minden olyan linkszaporodást, amely nem természetes úton jön létre – kell-e mondani, hogy ezzel párhuzamosan a weblapokkal szembeni tartalmi elvárások is egyre nagyobbak lettek.

Manapság csak a legkifinomultabb kreatív eljárásokkal lehet tartóst sikert elérni a backlink építés terén, és ezt is csak akkor, ha a keresőmarketing eszközök és eljárások teljes arzenálját mellé tesszük.

A keresőoptimalizálás szakértő kihívása

Mára a SEO-specialistának gyakorlatilag a Google mesterséges intelligenciájával kell összemérnie erejét ahhoz, hogy sikerre vigye a gondjaira bízott, általa keresőoptimalizált honlapokat. Minden egyes link számára releváns kontextust kell teremteni és minden járulékos lehetőséget meg kell ragadni, ami a SEÓzás, tágabban a keresőmarketing keretében elképzelhető. A tartalommarketing és a közösségi marketing ennek természetes része (erről más cikkemben írok részletesebben, pl: Speciális tartalmi marketing).

A linképítéshez én szinte kizárólag a 2001-től épülőt webbázisomat használom, amelyet 2006-tól kezdve már kifejezetten az optimalizációs céloknak megfelelően fejlesztettem. Újabban azt is figyelembe veszem, hogy a Gugli a szemantikus keresés kifejlesztésével a bonyolult jelentés-összefüggések felismerése útján adja adekvát válaszait, így hasznos, ha linkprofil, mint az online visszacsatolások hálózata, leképezi a kulcsszavak fogalmi hálóját.

A SEO-munka nyomán javulnak a keresőtalálati helyezések

A SEO-szakember és az etika

Keresőmarketing specialistához általában akkor fordul egy honlap tulajdonosa, ha weblapja nem szerepel jól a keresőtalálati rangsorban azokkal a kulcsszavakkal, amellyekkel sikerre számítana. Ennek a kudarcnak számos oka lehet, a sikertelenség első oka leggyakrabban maga a weboldal. Amelyen kevés a tartalom (ez a legáltalánosabb hiba), amelynek nem szerencsés az URL-je, rossz címe, hiányosak a forráskódban elhelyezhető leírásai, nincs megadva a képek alternatív szövege, hibás a könyvtárak-fájlok hierarchiája és/vagy elnevezése, magyarán: nem keresőbarát. Esetleg gagyi. Vagy egyenesen spam content, ami a Seo-szaki rémálma.

A megnövekedett elvárások közepette ilyen oldalt még komolyabb erőfeszítésekkel se igazán lehet sikerre vinni, ám a megbízó ezt nem tudja, és jelentős havidíjat ajánl a linképítésért. Nagyon erős linktuninggal esetleg sikerülhet is rövid távú sikert elérni, az ügyfél elégedett, a szaki felveszi a pénzt… Hogy később mi történik, arról itt nem ejtek szót. Azt azonban leírom, hogy az ilyen eljárás etikátlan. Nem gondolom ugyan, hogy a Google válogatottan ravasz, önérdekű módszereivel szemben (egyszer majd erről is…) Grál-lovagként kellene viselkedni, ám azt igenis gondolom, hogy a magát szerénytelenül

a legjobb SEO szakértő

címre érdemesnek tartó mester nem teheti meg, hogy arra érdemtelen, méltatlan weblapokat jó organikus pozíciókhoz juttasson. Én ilyenkor azt ajánlom a weboldal gazdájának: előbb a honlaptartalmat kell rendbe tenni tartalomfejlesztéssel, on-site munkával. Ehhez szívesen megadok minden szakmai segítséget: végzek egy igen részletes honlapelemzést, majd pontokba szedve, részletes magyarázatokkal ellátva leírom a teendőket. Az oldal webmestere és a tartalmi felelős e pontok alapján elvégezheti a szükséges fejlesztéseket. Ha ezt valóban elvégzik, akkor előáll egy tartalmilag releváns és formailag keresőbarát honlap, amelyet már nem etikátlan dolog élre vinni a találati listán. Azt gondolom, az a hozzáállás elvárható attól, aki SEO-szekembernek tartja magát. (Ha a laptulajdonos elzárkózik a tartalomfejlesztés elől, az AdWords hirdetést ajánlom.)

A szakértői szint az optimalizálásban

A keresőoptimalizálás szakembere

Valamilyen szinten bárki megtanulhat honlapot optimalizálni, linket építeni. Vannak elsajátítható rutinok és ha máshonnan nem, hát például a szakmai seo-blogokból megszerezhető az elengedhetetlen tudás a mit és hogyan tekintetében. Amihez több kell: a SEOnak, mint folyamatnak az átlátása. Hogy a teljes processzust azon teljességében értsük és a lehetőségeit messzemenően alkalmazzuk, ahhoz legalábbis a következő dolgokhoz szükséges magas szinten értenünk:

általában:

a honlaptartalom optimalizálásában:

a linkprofil építésben:

a keresőmarketing egyéb területein:


A keresőoptimalizálás szakember dolga

A honlap-keresőoptimalizálás szakemberek feladata. BDK SEO mester

Ne bízza amatőrökre! A professzionális eszközökkel dolgozó legjobb SEO-szakember a Google kereső gépi, mesterséges intelligenciájával méri össze szakmai tudását, amikor a honlapoptimalizálás, a linképítés és a keresőmarketing egyéb eljárásai révén weboldalak organikus találati helyezését javítja. Google alapú honlap-optimalizálás, szemantikus linképítés, SEM: keresőmarkating szakértő, szakember, legjobb mester, seo specialista. Kulcsszavak: releváns tartalommarketing módszer, link building, honlap keresőoptimalizálás szaki

Exit mobile version