Weboldal tartalom optimalizálása

weboldal tartalom optimalizálásMilyen a jó weboldal tartalom?

A Google időről időre megerősíti, hogy a kulcsszavas rangsorolás első szempontja a honlaptartalom megfelelősége. Aki pedig egy kicsit is tájékozódott a keresőoptimalizálás (SEO) területén, az azt is tudja, hogy mérvadó keresőszempont a weboldal tartalom eredetisége, információ-gazdagsága és releváns volta. (Hogy a Google mit tart releváns tartalomnak, arról a linkre kattintva olvasható vélemény.) Fogasabb kérdés: miként lehet eleget tenni ezeknek az elvárásoknak, a formai megfeleltetéseken túl milyen értelmi-fogalmi követelmények alapján ítél TOP helyezést kulcsszavas listáin a mesterséges intelligencia szintjére emelkedett keresőalgoritmus.

Nemrégiben Danny Sullivan, a világ legnagyobb tartalomkeresőjének szóvivője a Google hivatalos blogoldalán az algoritmusfrissítések apropóján meglehetősen hosszan taglalta a minőség kérdését Fókuszban a tartalom (Focus on content) alcím alatt, helyenként talán erősen túlzó, de legalábbis igen magas szakmai elvárások elé állítva a weblapok tulajdonosait, tartalomfejlesztőit, szövegíróit – és azokat is, akik a honlap-optimalizálásban SEO-szakemberként adnak tanácsot. Efféle követelmények kerülnek szóba szakvéleményében (a kérdésekként szereplő kitételeket átfogalmaztam, többüket kiegészítettem):

A weboldal tartalmi és minőségi mutatói

  • A tartalom hordozzon eredeti információkat, szerepeljenek benne saját kutatások, összegzések eredményei.
  • A webtartalom tételesen, de egyben átfogó módon, minden szempontra részletesen kitérve, ugyanakkor összegző jelleggel dolgozza fel a témát.
  • Tartalommásolás nem jöhet szóba, de ha a szövegtartalom egyes elemei vagy a grafikai elemek külső forrásokból származnak, az esetben egyfelől ajánlatos a forrás helyét feltüntetni, másfelől érdemi egyedi értéket, jelentős számú eredeti gondolatot, vélemény, következtetést szükségszerű hozzáadni.
  • A honlaptartalom legyen olyan jellegű, hogy más oldalak hivatkozzanak rá, legyen olyan minőségű, hogy megjelenhetne akár egy nyomtatott magazinban, netán könyvben, enciklopédiában.
  • Szövegünk legyen mentes a könnyen ellenőrizhető ténybeli tévedésektől, ne legyenek benne téves adatok, hibák, pontatlanságok.
  • Cikkünk legyen mentes a helyesírási és stilisztikai hibáktól, egyszerre legyen gördülékeny, olvasmányos és szakszerű.
  • A publikáció bizonyítsa, hogy információ megbízhatóak, a közlés hiteles. Ezt világos forrásmegjelöléssel, a szerző szakértelmére utaló háttérinformációkkal, az oldal presztízsét igazoló jelekkel lehet igazolni (például link a szerző személyes vagy szakmai, netán hivatali vagy céges oldalára, illetve a Rólunk aloldalra).

Ezek ugyan nem annyira egy szolgáltatói vagy termékbemutató oldallal,  sokkal inkább egy szakdolgozattal, szakmai értekezéssel vagy egy tudományos folyóirat cikkeivel szembeni követelmények, de kétségtelen, hogy érdemes a magas minőséget és hitelességet megcélozni még egy webshop esetében is.

Formai elvárások a honlaptartalommal szemben

A Google-szóvivő itt meglehetősen kevés kritériumot érintett:

  • A közlemény címe és a title tag írja le és az értelmezést segítve foglalja össze a tartalmat.
    A cikk címe kerülje el a túlzásokat és bombasztikus megfogalmazásokat.
  • A description tag (a leírás) feleljen meg a tartalomnak, foglalja össze lényegét, legyen alkalmas arra, hogy hírcsatornákba, könyvjelzőkbe, megosztások leírásába és a Google-eredményoldalak (SERP) snippet-szövegébe kerülve informáljon a cikk lényegéről.
  • A tartalom mobil eszközökön is jól jelenjen meg (mobil-optimalizálás).

A SEO-szakember kiegészítése

Continue reading

Egyedi tartalom – unique content. Honlap-SEO

egyedi tartalom készítés - eredeti szöveg

az unique content a Google-siker sine qua non-ja – egyedi tartalom, eredeti szöveg készítése

Az egyedi tartalom jelentősége a keresőoptimalizálásban

Jobb Google-helyezésre az a honlap számíthat, amely egy bizonyos eredeti tartalmat elsőként közölt – az átvevők, újraközlők általában hátrább sorolódnak. De nem mindig. Mikor nem?

A keresőoptimalizálás gyakorlatában minduntalan felmerül az átvett, másolt – illetve az egyedi, eredeti tartalom kérdése. Mára egyértelművé vált, hogy az unique content a Google-siker conditio sine qua non-ja, azaz a keresőben való jó szereplés, az organikus keresőtalálatok megszerzésének elengedhetetlen feltétele egy honlap számára az egyedi tartalom megléte. A copy-paste módszer teljes kizárása persze lehetetlen, olykor szükséges idézni szövegeket, betűzni másutt már használt képeket, olykor teljes cikkek átvétele is indokolt lehet (mondjuk egy nagyobb hírportál esetében), vagy mondjuk egy webáruház termékoldalain sem lehet elkerülni a gyári vagy forgalmazó termékleírásokat – ám még ezekben az esetekben is szükséges bizonyos arányok betartása: a sok saját, eredeti anyag mellett elmegy néhány átvétel, illetve újraközlés esetén is lehetséges valamilyen mértékű egyediesítés, saját bevezető vagy saját záradék hozzáfűzése, kommentár, kiegészítés megtétele és publikálása.

Az első, eredeti közlés kérdése

A Google-eredményeket figyelve sokáig számomra nem volt egyértelmű, valóban hátrányt jelent-e a rangsorolásban a kimásolt, más honlapokról átvett tartalom felhasználása. Hosszú ideig olybá festett, a copy-paste eljárást nem, vagy csak ritkán, illetve nem következetesen bünteti a Google. Ez még a legutóbbi időkben sem volt teljesen egyértelmű. Talán csak 2016 végétől, 2017 elejétől tapasztalom, hogy

az átvett cikkek, újraközölt anyagok esetében nemcsak az adott tartalom nem számíthat jó kulcsszavas helyezésre, hanem a közlő hely egésze is kedvezőtlen értékelést kap, olyan kulcsszavakkal is hátrább szorul, amelyeket a nem eredeti tartalmak nem érintettek

eredeti tartalom marketing

Tartalommarketing weboldalam

Tartalommarketing: két domain története

A fenti következtetést leginkább abból a fejleményből vontam le, amely tartalommarketing nevű és témájú két honlapom esetében következett be. Történt, hogy bizonyos, itt nem részletezhető okból eleinte jól szereplő tartalommarketing.org domain alatti oldalamat egy idő után nem tudtam megfelelően kezelni (és magát a domaint se). Éppen ezért elhozni, átköltöztetni a tárhelyről problémás lett volna, ezért úgy gondoltam, hagyom kimúlni, nem újítom fel sem a domaint, sem a tárhelybérletet. De magát a témát és a cikkeket meg akartam menteni, így megvásároltam a csak végződésében különböző tartalommarketing.net domaint és újraépítettem alatta a teljes rendszert, amely mind formailag, mint tartalmilag pontos mása lett az .org végződésű szájtnak. Hogy ilyen dublikációt tilos létrehozni, mert mindkét webhely durva büntetést kaphat, azt pontosan tudtam, nem is akartam mindkét helyen megtartani ugyanazt a tartalmat, a tervem az volt, hogy a kevéssé kezelhető oldalamat – utolsó gesztusként megszűnéséig – véglegesen átirányítom az új webcímre 301-es szerveroldali átirányítással¹. A csökkent funkciói miatt végleg elhagyni kívánt irányítópanel ezt lehetővé tette, de hiába állítottam be, hogy ne csak a domain egésze, hanem az összes URL is az új domain analogikus helyére legyen átirányítva: ez már nem sajnos működött.  Bosszankodtam, hogy tervem meghiúsul. Ugyanis addigra nemcsak a főoldal szerzett jó helyezéseket (ezt elvben az átirányítással idővel átruházódott lett volna az új domainra), hanem aloldalai is, például linkmarketing vagy zöldmarketing kulcsszavakkal. Ezek helyezéseit a megfelelő aloldalak új helyre irányítása nélkül nem láttam megtarthatónak. Illetve valamit mégis kitaláltam.

Ha már szerveroldalról a 301-es irányítással a belső oldalakat nem tudtam átirányítani, hát akkor megoldani reméltem linkeléssel. A régi helyen sehol nem hagytam meg a teljes cikket, csak 1-2 bekezdésnyi szöveget, majd >>tovább a teljes cikkhez megjegyzéssel belinkeltem az új domain alatti analóg webcímet. Úgy véltem, ezzel a régi oldal ereje, talán kulcsszavas helyezése is átadódik. Több héten át figyeltem a fejleményeket, várakozásaim nem igazán igazolódtak be. A régi honlap láthatóan gyöngülni kezdett, de az új nem erősödött ezzel arányosan, holott sok linket is oda irányítottam.

Amikor közeledett az .org végződésű domain lejárati ideje, megvizsgáltam értékét. A legtöbb audit rendszer egészen tisztességes domain authorithy értéket mutatott. Mivel éppen egy nagy SEO-projektumban voltam, úgy éreztem, kár lenne veszni hagyni a megszerzett linkerőt. Amit azelőtt vonakodtam megtenni: kezdeményeztem a domain átregisztrálását másik szolgáltatóhoz. Ahogy sejtettem, nem ment zökkenőmentesen: normális esetben egy ilyen tranzakció néhány kattintássá, egy-két emaillel és egy online befizetéssel megoldható – itt sem volt sokkal több a duplájánál :). De megvolt, mint ahogy a tárhelyváltás és a website átköltöztetése is. Igen ám, de milyen tartalmat pakoljak fel? A csonka cikkek a >>tovább linkekkel nyilván nem képviselnek értéket, teljesebb, jobb tartalom kell ide. Viszont 15-20 új cikk megíráshoz sehogy nem fűlött fogam. Másvalamit agyaltam ki. Utólag látszik, hogy nem volt okos húzás.

Újrapublikált, duplikált tartalmak

Közbepillantottam webbirodalmamban. Kezelésem alatt álló több olyan segédblogot is találtam, amelyek már “nem játszott”, de korábban egyes kulcsszavakkal szép helyezéseket értek el és mint ilyenek egy-egy nagy SEO-tuningban voltak segítségemre. Viszont szerepük megszűnt és régóta nem helyeztem el bennük új anyagot. Gondoltam, a szükséges 15-20 cikket átemelem ezekből, a korábban oda mutatott linkeket pedig átirányítom az újraközlés helyére. Ezek alaposan optimalizált, SEO-gondozott tartalmak voltak, okom lehetett feltételezni, hogy új helyükön is szépen muzsikálnak.

DE NEM. A kérdéses kulcsszavakra keresve 1, 2, 3 hónap elmúltával is a régi webhelyek lapjai jöttek a TOP10-ben, az új közlési hely pedig nem volt sehol. Ha nem, hát nem, gondoltam, ez nem jött be – és annyi. Ám nagyobb kér is ért. Míg korábban a weblapom a fontosnak tartott tartalommarketing kulcsszóval stabilan ott volt a Google első oldalán, rohamosan esni kezdett és meg sem állt az ötven valahányadik helyig. De ez még semmi! Lemenő ágba került az addigra a top20-ba került .net végű  blogom is, amely pedig például a tartalommarketing stratégia keresőkifejezésre top10-es volt.

Azaz lényegében az történt, hogy

a duplikált tartalmak miatt nemcsak a közlő hely veszített keresőmarketing értékéből, hanem az is, amelyet korábban linkjeivel támogatott.

Számomra világossá vált, hogy a Google által már indexált és helyezést is szerzett tartalmakat duplikálni tilos – ebből csak baj származhat.

Azóta kármentést végzek. Egyrészt igyekszem sok új, eredeti tartalmú posztot elhelyezni a webhelyen, másrészt a régiek nagyját is átírtam, újraszövegeztem. A külső linkekkel sem fukarkodom, így egyre szaporodik azon kifejezések száma, amellyel most már mindkét domain alatti weboldalalam jól szerepel. Kivéve a tartalommarketing kulcsszót…

Az első közlés és az erősebb közlőhely

Nem ritka a fordított esetek száma sem. Velem gyakran megesett, hogy egy saját blogomban publikált cikkel hiába szerepeltem valamely célzott kulcsszavakkal élpozícióban a találati listán, mert amikor a cikkemet átvette egy erősebb portál, rövid idő alatt ez utóbbi vette át a jó helyezéseket a szövegemmel. Filmkritikáim esetében ezt többször is meg kellett élnem: mivel szerettem volna, ha többen olvassák ezeket, hozzájárulásomat adtam ahhoz, hogy egy nagy forgalmú hírportál egy az egyben átvegye írásaimat a blogomból. És hiába szereztem előzőleg top 10 helyezést mondjuk azzal a kifejezéssel, hogy Karinthy: T. U. K. – Tanár úr kérem – mert ha az erősebb-nagyobb honlap újraközölte jól sikerült filmszemlémet, rövid időn belül ugyanezzel a kifejezéssel az ottani publikációm a saját blogom-béli elé került. Holott az én saját oldalamon külön is figyeltem a SEO-kondíciók megfelelőségére, míg erre a hírportál nem ügyelt különösebben. Ugyanez történt a Meghekkeltem az Arvisurát c. glosszámmal, a másodközlés után szinte azonnal a a második helyre szorultam, és csak komoly munkával (külső hivatkozások) tudtam elérni, hogy visszavegyem elsőségemet.

Az unique content és SEO-érték

Összegzésül valahogy úgy fogalmazhatnék, hogy honlapunkat illetően vagy eleve nagyon magas keresőmarketing értékkel kell rendelkeznünk (és akkor bátran átvehetünk anyagokat), vagy az egyedi tartalom mellett kell elköteleznünk magunkat és tartózkodnunk kell duplikált tartalom közlésétől.


A 301-es átirányítás automatikusan átterel minden bejövő forgalmat egy webhelyről egy másikra és tudatja a Nettel (és a keresőkkel), hogy ez az átirányítás végleges, nem úgy, mint az ideiglenes (302) átirányítás. A 301-es átirányítás általában jobban beilleszthető a keresőoptimalizációs műveletekbe, ami miatt gyakran nevezik ezt keresőbarát átirányításnak.

Az egyedi tartalom a Google keresőoptimalizálás kulcskérdése. A jobb helyezés az unique content első közlőjét illeti. Az így optimalizált honlap SEO-értéke magas. Duplikált tartalom vagy eredeti tartalom? Marketing szöveg, SEO keresőoptimalizálás, egyedi tartalom készítése és elhelyezése, honlap optimalizálás, tartalommarketing, unique content, tartalomépítés, weboptimum

A honlap-SEO szakember szerint

Mi a honlap SEO szakember feladata?

honlap seo szakember - google szakértőAz, hogy minél jobb kulcsszavas helyezéseket biztosítson a gondjaira bízott weblap számára az organikus keresési találatok oldalán (GOOGLE SERP). Ahogy az egyik szakmai weboldalon olvashatni: az utóbbi időben minden honlap SEO szakember és Google helyezéseket optimalizáló web szakértő, miközben a keresőmarketing eljárásait alkalmazva törekszik a honlap számára a lehető legjobb Google helyezések megszerzésére, és miközben egyszerre foglalkozik a keresőbarát forma és az adott témában releváns tartalom egyidejű kialakítására, aközben abból az alapfeltevésből indul ki, hogy

  • minden weblap optimalizálható

továbbá

  • minden keresőtalálati helyezés javítható.

Ám a website persze azt is hangsúlyozza, hogy a mindenáron a top 10-be vagy első helyre kerülésnek nem szabad öncéllá válnia: az organikus találati rangsorban való előbbre helyeződés mögött közérdeklődésre számot tartó releváns webtartalomnak kell lennie – ennek hiányában a vezető pozíciókat hosszú távon nem sikerülhet megtartani.

Vizsgáljuk meg a két szakértői állítás külön is. Ha minden weboldal optimalizálható, akkor tudnunk kell,  hogy

mi a honlap-optimalizálás lényege

A SEO-szakemberek blogjai attól hangosak, hogy a weblapok rangsorolásában egyre nagyobb a jelentősége a minőségi honlaptartalomnak. A kulcsszavas kereséseknél a kifinomult Google-algoritmus igyekszik a legértékesebb, tartalmilag leggazdagabb oldalakat élre hozni, de a világcég belső emberein kívül senki sem tudja, hogy pontosan melyek a besorolási kritériumok és az egyes szempontok mekkora súllyal esnek az értékelésben, de a  honlapoptimalizálással foglalkozó SEO-szakértők gyakorlati tapasztalatai alapján nagyjából mégis tudják, mi az, amire bizonyosan figyelni kell, azaz valószínűsíthető,  melyek a legfontosabb rangsorolási kritériumok, melyekből minél többet ajánlatos érvényesíteni ahhoz, hogy egy honlap esélyes legyen a találati listákon való jó szereplésre. A honlap-optimalizálás lényege tehát a tartalmi megfeleltetés és a formai megfelelőség. A kettő együtt eredményezi az optimalizált, keresőbarát weblapot.

Ebből következik a második állítás helytállósága, ugyanis a honlaptartalom fejlesztésével valóban

minden organikus helyezés javítható

– a feljavított SEO-kondíciók mindenképpen javítani fogják a korábbi kulcsszavas pozíciókat. Ám ez a folyamat kis idő után leáll, ha nem követi a keresőoptimalizálás második szakasza: a támogatói háttér felépítése.

A honlap seózását végző szakember munkájának tehát itt következik a neheze: a linkprofil építés. (A támogatói linkhálózat kiépítése azzal a céllal történik, hogy a külső webhelyek kulcsszavas hivatkozásai révén a keresők mindinkább jelentősnek, az adott témában mérvadónak és ennek folytán kedvező helyre sorolják a támogatott weblapot az organikus keresőtalálatok listáján.) Ha az építkezés szakszerűen, tartalmi összefüggésekre alapozottan megtörténik, akkor áll be az az állapot, amelyet a specialisták így hívnak: weboptimum.

A webszakértő feladata

A honlapoptimalizálást végző SEO szakember tisztában van azzal, hogy minden weblap organikus Google helyezése két fő tényezőn, 1) a webtartalom minőségén, eredetiségén, információgazdagságán és 2) a keresőmarketing szabályai szerint szerint felépített releváns linkprofilon múlik. A webszakértő feladata, hogy a rá bízott portált, blogot, céges vagy tematikus honlapot ennek megfelelően alakítsa át és a releváns külső hivatkozások webrendszerét felépítse.

Continue reading

Kapcsolat – üzenet. Ajánlatkérés

Itt küldhet üzenetet a SEO-szakértőnek > űrpap kitöltésével

Balla D. Károly vagyok. Ön a Google segítségével azért találtál rám, mert az oldalaim top helyezéseket szereztek a keresőoptimalizálást érintő kulcsszavakkal. Honlapok optimalizálásával, kreatív linképítéssel foglalkozom, egyéni keresőmarketing módszerekkel érem el a weboldalak Google-helyezésének javulását.

Ha szakmai tanácsra van szüksége, ha szeretne saját weboldalával jobb kulcsszavas helyezéseket elérni, linképítést vagy PR-cikk elhelyezést rendelne, akkor küldjön üzenetet, írjon, kérjen árajánlatot:

weblap-mail

A biztonság kedvéért küldjön másolatot gmailemre: gmail cím

Ne felejtse el megadni honlapja elérhetőségét és azokat a kulcsszavakat, amelyekkel jobb helyezésekre számít. A webhely előzetes vizsgálata után tudok dönteni arról, hogy vállalom-e, s ha igen, milyen feltételekkel az optimalizálást. Fontos tudni, hogy a munka szinte mindig két szakaszból áll: általában szükség van 1) a honlaptartalom optimalizálására és ezután következhet 2) a támogatói linprofil felépítése.

Az első fázis egyszeri folyamatot, az utóbbi többhavi építkezést feltételez. A honlap-optimalizálás során a vitorláshajót tesszük alkalmassá a gyors haladásra, de a szelet a sikerhez a linképítés biztosítja.

Tudni érdemes:

Senki nem garantálhatja, hogy egy weboldal első helyre fog kerülni és ott is marad. A Google keresőalgoritmusai titkosak, folyton változnak, fejlődnek – és a konkurens honlapokat is optimalizálják. Ami tehető: a SEO-munka szakszerű elvégzése annak érdekében, hogy a weblap a legjobb esélyekkel indulhasson a TOP helyezésekért folyó versenyben.

Köszönöm az érdeklődést és a figyelmet, bdk

linképítés árak

A linképítés ára arányos az elvégzett munka értékével

Linképítés árak

Árajánlat kérés linképítésre

A fentebbi űrlap kitöltésével és beküldésével kérhet linképítésre árajánlatot. Tudnia kell, hogy rossz minőségű vagy gagyi témájú honlapokkal nem foglalkozom. Ha pedig a website content nem megfelelő, előbb tartalomfejlesztést ajánlok (ehhez adok segítséget, szaktanácsot), és csak ez után következhet a linképítő munka. Ebben saját webbázisomra támaszkodom, amely száznál több blogot számlál, a stacionárius html-oldalaim száma pedig tízezres nagyságrendű. Ezek nagyrészt egy-egy témában releváns tartalommal rendelkező webhelyek. A munka során minden projekt kedvéért új blogokat és új tematikus bázisoldalakat készítek és optimalizálok. Ez sok idő, sok munka, sok hozzáértés. Éppen az az oka annak, hogy nincs ingyen linképítés!

A honlap keresőoptimalizálás ideje alatt részletes munkanaplót vezetek a Google táblázatok rendszerében, ezt megosztom a megbízóval, aki így naprakészen követheti munkámat, például minden új backlink létrejöttét.

Üzenet a SEO-szakember számára

Elérhetőség, kapcsolat. A SEO-szakember számára üzenet küldése – keywords: honlap keresőoptimalizálás, linképítés árak, google helyezésjavítás, prémium linképítés áraseo szakértő