A honlaptartalom optimalizálása

Szöveges és egyéb honlaptartalom: mit optimalizáljunk?

honlap tartalom optimalizalas

Honlap optimalizálás Google-kereséshez

Lehetőleg mindent! Fogasabb kérdés: Hogyan? Miként érhetjük el, hogy Google-keresések során weboldalunk jól szerepeljen a találatok nagy rangadóján, lehetőleg első helyre, vagy legalább az első oldalra kerüljön. Nem könnyű feladat, amatőr bütyköléssel nem sokra megyünk, ám például a keresőmarketing ügynökségeknél sok képzett budapesti egy szakember a honlap keresőoptimalizálás módszerével havidíjas megbízás mellett szép sikereket érhet el.

De először is tisztázni kellene, hogy mi az a honlaptartalom. Nyilván: minden, ami a honlapon található. No de mi az, ami található? Nem árt tudni: nem csupán az, amit a felhasználó lát, észlel – annál sokkal több; az, ami kereshető.

Természetesen a legfontosabb tartalmi rész az olvasható szöveg. De még csak az sem biztos, hogy ezeket észlelik-e, s ha igen, akkor megfelelően észlelik-e a keresőmotorok. Bizony előfordulhat, hogy mi ugyan látjuk-olvassuk az egyes tartalmi elemeket, de a keresőrobotok számára mégis észlelhetetlenek. Ennek számos oka lehet, erre most nem térnék ki, lévén a fordítottjáról talán fontosabb beszélni: a számunkra láthatatlan, de a weblapot feltérképező és értékelő keresőalgoritmus számára kiolvasható tartalmi elemekről. Ezek megléte és optimalizálása ugyanis alapkérdés. De nézzünk néhány konkrétumot.

Title tag = a honlap neve, címe

Evidenciának tűnik, hogy minden honlapnak van neve (címe). Mégis előfordul, hogy gyakorlatlan honlapkészítők csak arra figyelnek, hogy a megjelenített oldalnak a képernyőjükön látsszon valamiféle címe, de arra már nem figyelnek, mi jelenik meg legfelül a böngészősávban. Merthogy bizony az a tényleges név, ez az, amit a forráskódban a title tag tartalmaz. A jelen honlapnak a képernyőn látszólag Weblap.Org a neve, de fentebb a böngészősáv megfelelő füle az optimalizálás során beállított teljes nevet mutatja: Weblap optimalizálás. Google helyezés javítás, Seo-marketing

Aki nem foglalkozott a keresőszempontú honlap-optimalizálás kérdéseivel, nem is gondolná, milyen sok amatőr-készítette olyan weboldal árválkodik a weben, amelynek vagy egyáltalán nincs neve vagy az valamilyen esetlegesen oda került szó vagy kifejezés, például a honlapkészítő program vagy a felhasznált sablon neve. Ám nemcsak az alapvető elvárás, hogy

  • 1) a weboldalnak legyen neve, hanem az is, hogy
  • 2) a név egyedi legyen, és ha a webhely több lapból áll, akkor mindegyiknek legyen saját, egyedi elnevezése.  Ezek híján keresőbarát weboldalról nem beszélhetünk. De az optimalizáció ennél is tovább megy, mert a puszta léten túl a title formájával és tartalmával szemben egyéb elvárások is vannak, mint például:
  • 3) a név hossza lehetőleg 10 és 70 karakter közé essen;
  • 4) fejezze ki az oldal tartalmát, nevezze meg annak témáját, tárgyát;
  • 5) szerepeljenek benne azok a kulcsszavak, amelyekkel a honlaptulajdonos jó helyezéseket szeretne elérni a Google keresőben (de ezek ne forduljanak elő halmozottan vagy redundáns módon).

Lám, mennyi elvárás egyetlen honlapelemmel kapcsolatban. A honlaptartalom optimalizálása már ennek az egyetlen elemnek az esetében is alapos körültekintést igénylő feladat.

Description meta tag = a honlap leírása

Míg a title tag ha a weboldal látható felületén nem is szerepel, de a böngészősávban csak megjelenik, addig a description tag tartalma a weboldal megnyitásakor sehol nem látható, megjelenítéséhez vagy valamilyen segédprogramot, alkalmazást kell használni, vagy meg kell nyitni a forráskódot. Jó esetben ebben van definiálva ugyanis oldalunk rövid leírása. Rosszabb esetben ez az elem hiányzik: a honlap készítője nem tudta vagy nem akarta ezt a mezőt kitölteni, így nem segített a Google keresőnek abban, hogy megállapíthassa: miről is szól a szájt. Az ilyen weblap sem mondható keresőbarátnak. S ahogy fenn, ez esetben sem elegendő az, hogy legyen oldalunknak ilyen leírása, hanem meg is kell felelnie bizonyos elvárásoknak, úgy mint:

  • minden oldal számára legyen egyedi tartalma;
  • ez a tartalom 160 karakternél nem hosszabban fejezze ki, írja le a weboldal lényegét, foglalja össze tartalmát;
  • megfogalmazása legyen összhangban a lap szöveges tartalmával; tartalmazza azokat a kulcsszavakat, amelyekkel… – de hisz tudjuk (és itt se legyen halmozódás vagy redundancia).

A descriptions megfelelő kialakítása a honlap optimalizálását végző szakember számára az egyik legizgalmasabb kihívás, hiszen 160 karakter terjedelembe kell belesűrítenie egyfelől a tartalom lényegét, másfelől a kulcsszavakat, harmadrészt – ez gyakori elvárás – valamilyen szlogent, de legalábbis cégnevet: ugyanis ez az a 2 sornyi leírás, amely aztán a Google keresésnél a honlap neve alatt a szembetűnő első helyen jelenik meg a találati listájában, s amely alapján a rákeresők eldöntik, kattintanak-e.

Keywords meta tag = a weboldal kulcsszavai

Manapság sokan vélik úgy, hogy ennek az ugyancsak a forráskódban megadott meta tagnek már nincsen jelentősége, a Google nem veszi figyelembe. Ez így azonban nem igaz. A keresőalgoritmusok akkor hagyják figyelmen kívül, ha tartalma nem felel meg a szájt szöveges tartalmának, vagy ha túl hosszú. Akad webmester, aki több tucat kulcskifejezést is képes ebben a tagben elhelyezni, gyakran olyanokat is, amelyek magán az oldalon nem is szerepelnek, mondván: hátha éppen erre keresnek rá a böngészők. Nos, hiába keresnek, így nem fogják megtalálni, ilyen esetekben a keresőszoftver valóban figyelmen kívül hagyja a forráskódnak ezt a tartalmi elemét és a halmozott kulcskifejezések egyikével sem sorolja a TOP találatok közé.

Ám ha óvatosabban és okosan, szakszerűen bánunk ezzel az opcióval, akkor – ez meggyőződésem – a keywords meta tag ott van a 20 legfontosabb információs hely között, és tartalmának optimalizálása feltétlenül beletartozik a SEO-szakember feladatkörébe. A keresőszempontok itt is hasonlóak: a tagben elhelyezett kulcsszavak száma ne legyen több 7-10-nél, ha vannak közte többszavasak, a külön szavak ösz-száma ne menjen 15 szó és a terjedelem kb. 150 karakter fölé; minden lapnak legyen saját, egyedi kulcsszólistája, ez legyen összhangban a tényleges tartalommal, azaz az oldalon legnagyobb hangsúllyal és legtöbbször előforduló betűsorok alkossák, ne pedig azok az alulreprezentáltak, amelyek vágyképeinket tükrözik.

Szöveges tartalom optimalizálása Google-kereséshez

honlap szöveg optimalizalas

Szövegtartalom optimalizálása

Ha a fenti folyamatok időigényesek, akkor mit mondjuk a szövegtartalom optimalizálásáról? Ezen a helyen meg sem kísérelem felsorolni, hány kritériumnak kell megfelelni egy webszövegnek ahhoz, hogy a keresők magasra értékeljék és jól szerepeltessék a találati oldalakon (SERP). Nyilván itt is vannak általános elvárások (pl. legyenek benne címek, tipográfiai kiemelések…) és már-már külön tudomány a speciális szempontok érvényesítése, különös tekintettel a kulcsszavas reprezentáció megfelelő kialakítására. Órákat, de akár napokat piszmoghatunk azzal, amíg beállítjuk az optimálisnak gondolt kulcsszósűrűséget és amíg elérjük, hogy – hiszen ez szinte a legfontosabb:

a title, a descriptions, a keywords tagek tartalma és a szövegtartalom kölcsönös relevanciában álljanak egymással.

A tartalmi elemek kölcsönös megfeleltetése

Mindezekhez még vegyük hozzá a képek attribútumait (fájlnév, alt text – szintén láthatatlan, de a forráskódból kiolvasható elemek), a linkszövegeket, feliratokat, táblázatneveket, illetve lépjünk mélyebbre: gondoljunk a webhelyen található belső oldalak fájlnevére, a könyvtárak nevére és ezek hierarchikus elrendezésére – ezek mind, mind olyan tartalmi elemek, amelyeknek nemcsak önmagukban kell rendben lenniük, hanem egymással is összhangban kell állniuk. Például:

A title megnevezi a weboldal tárgyát, megadja témáját; a description röviden leírja ugyanezt a tárgyat; a honlapszöveg részletesen, tagolt formában kifejti, amit a title megnevezett és a leírás összefoglalt. Illetve fordítva: a címekkel, felsorolásokkal, táblázatokkal tagolt webszövegnek a tartalmi kivonatát adja meg a leírás, és lényegét nevezi meg az oldalnév. Mindeközben ezek az elemek kulcsszó-használata optimalizált és a kulcsszavakat soroló forráshely tartalma külön-külön is megfelel minden honlapelemnek. Mindezek úgy állnak összhangban egymással, hogy a fontos kulcsszavak a lehető legváltozatosabb előfordulásokban szerepelnek (folyószöveg, tipográfiai kiemelések, címek és alcímek, felsorolások, táblázat, képszöveg, linkszöveg, buborékszövegek, title, leírás…), ugyanakkor sűrűségük nem halad meg egy kritikus értéket (általában hasznos, ha 3 % alatt marad).

A kérdésre, hogy mit optimalizáljunk, innen csak az a válasz adódhat, hogy minden tartalmi elemet egyfelől külön-külön kell megfeleltetnünk a keresőkritériumoknak, másfelől kölcsönös megfeleltetésbe kell helyeznünk őket, hogy honlapunk SEO-szempontból is szerves egészet képezve mutasson a választott téma kulcsszavaira nézve minél magasabb tartalmi relevanciát.

Ne csodálkozzunk, ha elsőre nem sikerül. Csak az első 10 év nehéz ebben a szakmában.

Honlap tartalomoptimalizálás. Google keresés: első hely

A title (név), a descriptions (leírás), a keywords (kulcsszavak) meta-tag és az optimalizált szövegtartalom kölcsönösen releváns kulcsszavas tartalma képezi a SEO alapját. A keresőbarát weblap kialakítása, a kulcsszavas relevancia biztosítása, a tartalmi alapú honlap-keresőomoptimalizálás és a keresőmarketing eszközök között szereplő még számos folyamat levezénylése azért történik, hogy ez az optimalizált honlaptartalom Google-kereséssel első helyre kerüljön az organikus kulcsszótalálatok rangsorában.

Keresőbarát weboldal készítés – Sikerdíjas / Havidíjas Seo

A weblap.org szakmai portál tulajdonosa honlapkészítést ritkán vállal. Profilja a

  • weboldal elemzés keresési szempontok alapján
  • keresőmarketing tanácsadás tartalomfejlesztéshez
  • havidíjas keresőoptimalizálás és sikerdíjas linképítés
  • helyezésjavító Seo-munka. Cél: Google első hely, első oldal
Címke , , , , , .Könyvjelzőkhöz Közvetlen link.

2 hozzászólás a(z) A honlaptartalom optimalizálása bejegyzéshez

  1. Visszajelzés:A SEO honlap optimalizálás útvesztői

  2. Visszajelzés:Kátrányos helyzet | Piréz blog

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük