Weboldal tartalom optimalizálása

weboldal tartalom optimalizálásMilyen a jó weboldal tartalom?

A Google időről időre megerősíti, hogy a kulcsszavas rangsorolás első szempontja a honlaptartalom megfelelősége. Aki pedig egy kicsit is tájékozódott a keresőoptimalizálás (SEO) területén, az azt is tudja, hogy mérvadó keresőszempont a weboldal tartalom eredetisége, információ-gazdagsága és releváns volta. (Hogy a Google mit tart releváns tartalomnak, arról a linkre kattintva olvasható vélemény.) Fogasabb kérdés: miként lehet eleget tenni ezeknek az elvárásoknak, a formai megfeleltetéseken túl milyen értelmi-fogalmi követelmények alapján ítél TOP helyezést kulcsszavas listáin a mesterséges intelligencia szintjére emelkedett keresőalgoritmus.

Nemrégiben Danny Sullivan, a világ legnagyobb tartalomkeresőjének szóvivője a Google hivatalos blogoldalán az algoritmusfrissítések apropóján meglehetősen hosszan taglalta a minőség kérdését Fókuszban a tartalom (Focus on content) alcím alatt, helyenként talán erősen túlzó, de legalábbis igen magas szakmai elvárások elé állítva a weblapok tulajdonosait, tartalomfejlesztőit, szövegíróit – és azokat is, akik a honlap-optimalizálásban SEO-szakemberként adnak tanácsot. Efféle követelmények kerülnek szóba szakvéleményében (a kérdésekként szereplő kitételeket átfogalmaztam, többüket kiegészítettem):

A weboldal tartalmi és minőségi mutatói

  • A tartalom hordozzon eredeti információkat, szerepeljenek benne saját kutatások, összegzések eredményei.
  • A webtartalom tételesen, de egyben átfogó módon, minden szempontra részletesen kitérve, ugyanakkor összegző jelleggel dolgozza fel a témát.
  • Tartalommásolás nem jöhet szóba, de ha a szövegtartalom egyes elemei vagy a grafikai elemek külső forrásokból származnak, az esetben egyfelől ajánlatos a forrás helyét feltüntetni, másfelől érdemi egyedi értéket, jelentős számú eredeti gondolatot, vélemény, következtetést szükségszerű hozzáadni.
  • A honlaptartalom legyen olyan jellegű, hogy más oldalak hivatkozzanak rá, legyen olyan minőségű, hogy megjelenhetne akár egy nyomtatott magazinban, netán könyvben, enciklopédiában.
  • Szövegünk legyen mentes a könnyen ellenőrizhető ténybeli tévedésektől, ne legyenek benne téves adatok, hibák, pontatlanságok.
  • Cikkünk legyen mentes a helyesírási és stilisztikai hibáktól, egyszerre legyen gördülékeny, olvasmányos és szakszerű.
  • A publikáció bizonyítsa, hogy információ megbízhatóak, a közlés hiteles. Ezt világos forrásmegjelöléssel, a szerző szakértelmére utaló háttérinformációkkal, az oldal presztízsét igazoló jelekkel lehet igazolni (például link a szerző személyes vagy szakmai, netán hivatali vagy céges oldalára, illetve a Rólunk aloldalra).

Ezek ugyan nem annyira egy szolgáltatói vagy termékbemutató oldallal,  sokkal inkább egy szakdolgozattal, szakmai értekezéssel vagy egy tudományos folyóirat cikkeivel szembeni követelmények, de kétségtelen, hogy érdemes a magas minőséget és hitelességet megcélozni még egy webshop esetében is.

Formai elvárások a honlaptartalommal szemben

A Google-szóvivő itt meglehetősen kevés kritériumot érintett:

  • A közlemény címe és a title tag írja le és az értelmezést segítve foglalja össze a tartalmat.
    A cikk címe kerülje el a túlzásokat és bombasztikus megfogalmazásokat.
  • A description tag (a leírás) feleljen meg a tartalomnak, foglalja össze lényegét, legyen alkalmas arra, hogy hírcsatornákba, könyvjelzőkbe, megosztások leírásába és a Google-eredményoldalak (SERP) snippet-szövegébe kerülve informáljon a cikk lényegéről.
  • A tartalom mobil eszközökön is jól jelenjen meg (mobil-optimalizálás).

A SEO-szakember kiegészítése

Continue reading

Első oldal: Google helyezés

google első oldal - hely

Első helyen a “Google első oldal”

Ma már valószínűleg nem szükséges minden honlap-tulajdonosnak külön elmondani, mi a jelentősége annak, ha weblapja a Google első oldalán szerepel. Az üzleti szférában működők, gyártók, forgalmazók, szolgáltatók,  ezzel nyilván tisztában vannak, de talán tudják a más területeken érdekeltek is, hogy nem elegendő a saját nevükkel első helyen szerepelni a találatok között, mert az interneten böngészők nem mindig eléggé céltudatosak, sokszor csak tapogatóznak, körülírnak, utalásokkal keresnek. Éppen ezért érdemes mellékesnek látszó kifejezéseket keresni, nem valamit konkrétan megnevező, hanem annak tulajdonságát, jellegét, előfordulását megnevező körülírást választani kulcsszónak. Ez akkor is igaz, ha magára névre így-is-úgy is elsők vagyunk (ritka, különleges, egyedi nevek), meg akkor is, ha arra túl nagy a konkurencia (például a gyakori család- és utónevek).

Így van ez a SEO szakmai kulcsszavaival is. A keresőoptimalizálás (illetve angol rövidítése, a SEO) mint terminus technikus a specialisták presztízskifejezésévé vált: saját tudásukat és eredményességüket az optimalizálás területén ugyan mi mással bizonyíthatnák jobban, semmint ha ezzel a keresőszóval weboldaluk a Google első helyére került az organikus találatok között. Éppen ezért ezzel a kulcsszóval az első helyezésért öldöklő harc folyik, és a találati listát sokan szakmai rangsornak tekintik. Ebben lehet igazság, de tudni kell, hogy a szakemberek ezzel a sikerrel leginkább csak egymás előtt bizonyítanak, mert bizony a honlapjukat élre juttatni kívánók óriási többsége sem a SEO, sem a keresőoptimalizálás szót nem ismeri (hacsak utána nem olvastak annak, milyen módszerrel lehetne webhelyük forgalmát hatékonyan növelni). Valószínű tehát, hogy a szakkifejezést ugyan nem ismerik, de azt pontosan tudják, mi a céljuk, mihez keresnek infót, segítséget, ezért a keresőmezőbe is ezzel a céllal  kapcsolatos szavakat gépelnek, pl: első Google-oldalra kerülés, vagy keresőhelyezés javítás, vagy Google keresés – első hely; netán (ez az átlagos felhasználó körökben egyre gyakoribb): egyszerűen “megkérdezik a Guglitól”: Hogy legyen weboldalam első a keresőben?

Nos, én elég hosszú ideje arra törekszem, hogy az ilyen, a cél felől közelítő érdeklődések szavaival való keresések eredményoldalain (SERP) szerezzek TOP helyezéseket. Tessék ellenőrizni: a fent említett példák bármelyikére rákeresve az én balladium.hu domainom alatti oldalcsaládom valamilyen weblapja ugrik elő elsőként, vagy legalábbis ott van az élbolyban – továbbá a favorithonlapomon kívül az első találati oldalon további honlapjaim is megtalálhatók.

Persze annak, hogy én ezekre gyúrok, nemcsak saját leleményességem az oka, hanem az is, hogy az említett fő kulcsszavakért folyó versengéshez “kicsi vagyok”, korlátozottak a lehetőségeim, nem töltök teljes munkanapokat optimalizálással, nem áll mögöttem munkatársi gárda. Nem vagyok profi, inkább csak leleményes amatőr. Nemcsak a honlapoptimalizálás nem tanult szakmám, nem tanultam keresőmarketinget sem, nem jártam webes tanfolyamra… Amolyan hobbi-SEÓs lennék, aki azonban mégis összecsipegetett a szakmai tudásból annyit, amire már rá lehet építeni a túltengő kreativitást. Éppen ettől vált a módszerem egyedivé, utánozhatatlanná és lekövethetetlenné, és ezért érek el szép részeredményeket. elso-googleoldalNem vetek ki hatalmas hálókat a webre, nem zsákmányolok nagy rakományra valót, de sporthorgászként van bátorságom rámenni akár a nagyhalakra is. Snecinél jóval nagyobb fogásnak gondolom most például azt is, hogy egy olyan háromszavas szókombinációval, mint első oldal google – ott feszíthet weblapom a pillanatnyi 316 000 találat közül az első helyen. Hogy ebben mennyi munkám van, azzal itt sem dicsekedni, sem panaszkodni nem szeretnék, és arra sem térek ki, hogy egy ilyen trófea begyűjtése vajon eszköz-e vagy inkább (ön)cél a nagyrészt kedvtelésből végzett tevékenységemben. Azaz: vajon nem azért igyekeztem-e az első helyezést megszerezni, hogy aztán megírhassam: íme, sikerült.


Első helyezés az “első oldal – google” kulcsszóval

– a tartalma szerint releváns, alakilag keresőbarát honlap első helyezést szerzett a keresőben az organikus találatok kulcsszavas eredménylistáján. Google keresés – első találat, első hely. Weboldal pozíciójának hatékony javítása weblap optimalizálás és linképítés módszerével, Honlap-SEO – Google első oldalra kerülés a keresőmarketing korszerű eljárásaival 2016-ban – kérje szakértő segítségét.

A honlaptartalom optimalizálása

Szöveges és egyéb honlaptartalom: mit optimalizáljunk?

honlap tartalom optimalizalas

Honlap optimalizálás Google-kereséshez

Lehetőleg mindent! Fogasabb kérdés: Hogyan? Miként érhetjük el, hogy Google-keresések során weboldalunk jól szerepeljen a találatok nagy rangadóján, lehetőleg első helyre, vagy legalább az első oldalra kerüljön. Nem könnyű feladat, amatőr bütyköléssel nem sokra megyünk, ám például a keresőmarketing ügynökségeknél sok képzett budapesti egy szakember a honlap keresőoptimalizálás módszerével havidíjas megbízás mellett szép sikereket érhet el.

De először is tisztázni kellene, hogy mi az a honlaptartalom. Nyilván: minden, ami a honlapon található. No de mi az, ami található? Nem árt tudni: nem csupán az, amit a felhasználó lát, észlel – annál sokkal több; az, ami kereshető.

Természetesen a legfontosabb tartalmi rész az olvasható szöveg. De még csak az sem biztos, hogy ezeket észlelik-e, s ha igen, akkor megfelelően észlelik-e a keresőmotorok. Bizony előfordulhat, hogy mi ugyan látjuk-olvassuk az egyes tartalmi elemeket, de a keresőrobotok számára mégis észlelhetetlenek. Ennek számos oka lehet, erre most nem térnék ki, lévén a fordítottjáról talán fontosabb beszélni: a számunkra láthatatlan, de a weblapot feltérképező és értékelő keresőalgoritmus számára kiolvasható tartalmi elemekről. Ezek megléte és optimalizálása ugyanis alapkérdés. De nézzünk néhány konkrétumot. Continue reading

A SEO szakértő optimalizál

Mit csinál a SEO-szakértő?

seo szakértő

Szakértői SEO – keresőoptimalizálás

Az egyszavas válasz nyilvánvalóan ez: optimalizál. Picit hosszabban: a SEO szakértő Google-helyezés javító tevékenységet folytat, minthogy a keresőoptimalizálás szakember dolga, a SEO pedig egy angol kifejezés – Search Engine Optimization – rövidítése, és a magyar szaknyelvben a kissé pontatlan keresőoptimalizálás szóalakban gyökeresedett meg, holott eredetileg keresőeszköz optimalizálás a pontosabb jelentés. Az általánossá vált egyszavas kifejezés akár megtévesztő is lehet, hisz nem a keresőt optimalizáljuk (ez a Google mérnökeinek a feladata), hanem egyrészt a honlaptartalmat (hogy minél inkább keresőbarát és tartalmában releváns legyen), másrészt a keresési találatokat, vagyis ezeket inkább maximalizálni igyekszünk, elérve, hogy a kezelésünkbe vett honlap forgalma megnövekedjen a keresőprogramokból érkező látogatók könnyű idetalálása révén.

Ezzel kicsit előre is szaladtam: a fogalom tisztázásával már rá is mutattam arra, mit végez és milyen célból a SEO-szakember, amikor honlapot optimalizál. De ez még csak igen elnagyolt megközelítés.

A SEO-szakember weboldalt optimalizál

Ennek a szakmai blognak egy másik oldalán már részletesen bemutattam, hogy mi a honlapoptimalizálás. Ez a folyamat a weblap tartalmára és ennek a tartalomnak a technikai (webes) megjelenítésére vonatkozik és célja annak elérése, hogy az optimalizált weboldal

  • tartalma releváns legyen a választott  kulcsszavakra nézve
  • ez a tartalom maximálisan keresőbarát formában jelenjen meg

E feltételeknek elegen tenni sokkal nehezebb, mint elsőre gondolnánk, mert a megfeleltetéseket össze is kell hangolni, és roppant nehéz a tartalmi és technikai elvárások mindegyikét úgy teljesíteni, hogy sem a weblap eredeti célja (mondjuk egy szolgáltatás felajánlása vagy egy termék szakszerű leírása), sem látogatói élmény ne sérüljön.

A honlapon magán végzett (on site) munka azonban csak egy része a SEÓs feladatoknak. A honlaptartalom optimalizálása ugyan komplex és munkaigényes tevékenység, de egyszer csak elkészül az adott körülmények között elkészíthető legoptimálisabb website, és ezután ezt a munkafázist le lehet zárni. A másik munkafázis azonban ennél is összetettebb és bármilyen hosszú időn keresztül folytatható, minthogy színtere maga az internet, a globális web. Ez pedig gyakorlatilag végtelen.

A munkának ezt a második fázisát legegyszerűbben linkpítésnek nevezik, megint egy kissé megtévesztő szóösszevonás, ennél pontosabb a linkprofil építés, de voltaképp ez a céltevékenység is csak több szavas kifejezéssel nevezhető meg precízen: a céloldalra irányuló hivatkozások online hálózatának felépítése.

Honlap optimalizálás és linképítés

Míg a honlap-optimalizálás ugyan bonyolult feladat, de ha néhány fontos dolgot megtanultunk és valamelyest értünk a webtartalmak kezeléséhez, alakításához, akkor sikeresen meg tudunk vele birkózni, addig a linképítő SEO-munka összetettségi foka nagyságrendekkel magasabb. Igaz, ez nem mindig volt így. 2012-ig a linképítés nagyrészt rutineljárásokra korlátozódott és leginkább szorgalom meg kitartás kellett hozzá. Elegendő idő- és munkaráfordítással gyakorlatilag bárki alkalmas volt akár ezres nagyságrendben linkeket elhelyezni és elhelyeztetni külső webhelyeken. Erre az ingyenes vagy fizetett linkkatalógusok voltak leginkább alkalmasak, de jól jöttek a hirdetési oldalak, fórumok. Ha valaki mást sem tett, csak napi néhány órában  regisztrálgatta az oldalt a katalógusokba, beküldözgette hirdetési szájtokra, betűzdelte a legkülönbözőbb fórumokba, netán intenzív kommentelésbe kezdett sok helyütt és minden hozzászólásába beletűzte a linket – nos, pár hónap alatt akkora linkfelhőt hozhatott létre, hogy ihaj. A külső hivatkozások tömeges megjelenése az akkor még ez ellen védtelen keresőalgoritmussal elhitette, hogy a célzott webhely irtózatosan fontos lehet, ha ilyen rengetegen hivatkoznak rá. A SEOnak ez a része olyan iparággá változott, amelyre két nap alatt bárkit szakosítani lehetett. A szorgos katalógusregisztrálók azonban semmiképp nem voltak SEO-szakemberek, munkájuk egy valódi specialistájához úgy viszonyult, mint sitlehordóé az építészmérnökéhez.

A Google a problémát felismerve 2012-ben hadat üzen a spam linkeknek a Pingvin Algoritmus elindításával. A spam webtartalmak ellen még korábban fellépett: a Panda Algoritmus a hitvány minőségű, gyönge (vagy másolt) tartalmú webhelyeket kezdte kiszűrni a listáról, majd a Pingvin azokat, amelyek spamlinkeknek köszönhették jó pozíciójukat a találati eredményoldalon (search engine results pages). Ezek a keresőalgoritmusok mára igen fejlettek lettek, a Penguin Algorithm beépült az alapszoftverbe, a Google pedig tovább szigorította szempontrendszerét, és gyakorlatilag manipulációnak tekint minden olyan linkszaporodást, amely nem természetes úton jön létre – kell-e mondani, hogy ezzel párhuzamosan a weblapokkal szembeni tartalmi elvárások is egyre nagyobbak lettek.

Manapság csak a legkifinomultabb kreatív eljárásokkal lehet tartóst sikert elérni a backlink építés terén, és ezt is csak akkor, ha a keresőmarketing eszközök és eljárások teljes arzenálját mellé tesszük.

A keresőoptimalizálás szakértő kihívása

Mára a SEO-specialistának gyakorlatilag a Google mesterséges intelligenciájával kell összemérnie erejét ahhoz, hogy sikerre vigye a gondjaira bízott, általa keresőoptimalizált honlapokat. Minden egyes link számára releváns kontextust kell teremteni és minden járulékos lehetőséget meg kell ragadni, ami a SEÓzás, tágabban a keresőmarketing keretében elképzelhető. A tartalommarketing és a közösségi marketing ennek természetes része (erről más cikkemben írok részletesebben, pl: Speciális tartalmi marketing).

A linképítéshez én szinte kizárólag a 2001-től épülőt webbázisomat használom, amelyet 2006-tól kezdve már kifejezetten az optimalizációs céloknak megfelelően fejlesztettem. Újabban azt is figyelembe veszem, hogy a Gugli a szemantikus keresés kifejlesztésével a bonyolult jelentés-összefüggések felismerése útján adja adekvát válaszait, így hasznos, ha linkprofil, mint az online visszacsatolások hálózata, leképezi a kulcsszavak fogalmi hálóját.

SEO-szakember - optimalizalas

A SEO-munka nyomán javulnak a keresőtalálati helyezések

A SEO-szakember és az etika

Keresőmarketing specialistához általában akkor fordul egy honlap tulajdonosa, ha weblapja nem szerepel jól a keresőtalálati rangsorban azokkal a kulcsszavakkal, amellyekkel sikerre számítana. Ennek a kudarcnak számos oka lehet, a sikertelenség első oka leggyakrabban maga a weboldal. Amelyen kevés a tartalom (ez a legáltalánosabb hiba), amelynek nem szerencsés az URL-je, rossz címe, hiányosak a forráskódban elhelyezhető leírásai, nincs megadva a képek alternatív szövege, hibás a könyvtárak-fájlok hierarchiája és/vagy elnevezése, magyarán: nem keresőbarát. Esetleg gagyi. Vagy egyenesen spam content, ami a Seo-szaki rémálma.

A megnövekedett elvárások közepette ilyen oldalt még komolyabb erőfeszítésekkel se igazán lehet sikerre vinni, ám a megbízó ezt nem tudja, és jelentős havidíjat ajánl a linképítésért. Nagyon erős linktuninggal esetleg sikerülhet is rövid távú sikert elérni, az ügyfél elégedett, a szaki felveszi a pénzt… Hogy később mi történik, arról itt nem ejtek szót. Azt azonban leírom, hogy az ilyen eljárás etikátlan. Nem gondolom ugyan, hogy a Google válogatottan ravasz, önérdekű módszereivel szemben (egyszer majd erről is…) Grál-lovagként kellene viselkedni, ám azt igenis gondolom, hogy a magát szerénytelenül

a legjobb SEO szakértő

címre érdemesnek tartó mester nem teheti meg, hogy arra érdemtelen, méltatlan weblapokat jó organikus pozíciókhoz juttasson. Én ilyenkor azt ajánlom a weboldal gazdájának: előbb a honlaptartalmat kell rendbe tenni tartalomfejlesztéssel, on-site munkával. Ehhez szívesen megadok minden szakmai segítséget: végzek egy igen részletes honlapelemzést, majd pontokba szedve, részletes magyarázatokkal ellátva leírom a teendőket. Az oldal webmestere és a tartalmi felelős e pontok alapján elvégezheti a szükséges fejlesztéseket. Ha ezt valóban elvégzik, akkor előáll egy tartalmilag releváns és formailag keresőbarát honlap, amelyet már nem etikátlan dolog élre vinni a találati listán. Azt gondolom, az a hozzáállás elvárható attól, aki SEO-szekembernek tartja magát. (Ha a laptulajdonos elzárkózik a tartalomfejlesztés elől, az AdWords hirdetést ajánlom.)

A szakértői szint az optimalizálásban

seo-google-specialista

A keresőoptimalizálás szakembere

Valamilyen szinten bárki megtanulhat honlapot optimalizálni, linket építeni. Vannak elsajátítható rutinok és ha máshonnan nem, hát például a szakmai seo-blogokból megszerezhető az elengedhetetlen tudás a mit és hogyan tekintetében. Amihez több kell: a SEOnak, mint folyamatnak az átlátása. Hogy a teljes processzust azon teljességében értsük és a lehetőségeit messzemenően alkalmazzuk, ahhoz legalábbis a következő dolgokhoz szükséges magas szinten értenünk:

általában:

  • a webtartalom mibenlétének, felépítésének megértése, megismerése
  • a tartalomkeresés elméletének a megértése és gyakorlatának átlátása
  • a webes tartalmak képezte hálózat és ezen belül a linkhálózat működésének megértése
  • a Google mint intelligens keresőrendszer működésének legalább részleges kiismerése, megértése, megtapasztalása
  • az egyes Google-algoritmusok speciális jellemzőinek a kiismerése
  • a Google-eszközök és alkalmazások használatában való széles körű jártasság (Analytics, Search Console, Google cache)
  • A keresőrobotok által használt kiegészítések készítésének és használatának elsajátítása (pl. sitemap.xml webhelytérkép és robot.txt készítése, feltöltése)
  • a honlapok (részben szerveroldali) működtetésében való jártasság (ingyenes és fizetett tárhelyek kezelése, telepítések végzése, IP-címek, domainok, URL-ek, átirányítások, adatbázisok stb. kezelése)
  • a Seo szakértő dolga figyelni a Guggola háza tájáról érkező hírek, bejelentések követése; naprakészség

a honlaptartalom optimalizálásában:

  • a honlapelemzésben való jártasság, audit programok használata
  • a tartalomkészítés és javítás lehetőségeinek alapos elsajátítása, ebben a HTML-kódolás alapjai; CSS, CMS alapok
  • a honlapszerkesztő rendszerek ismerete, újabban különös tekintettel a WordPress nyújtotta SEO-lehetőségekre
  • a relevancia fogalmának megértése (releváns tartalom, releváns kontextus)
  • a kulcsszóhasználat speciális jellegzetességeinek az igen alapos megismerése
  • az optimális tartalmi arányok kitapasztalása minden téren

a linkprofil építésben:

  • a linket küldő oldalak kiválasztásában való jártasság
  • a linket küldő oldalak kialakítása vagy átalakítása, a céloldal jellegzetességeinek rálényegítése
  • a linkek számára releváns tartalmi kontextus biztosítása
  • a szemantikus térkép figyelembevétele
  • a linkszövegek (anchor text) teljes problematikájának átlátása
  • a sokoldalú linkprofil mibenlétének megismerése, kialakításának megvalósítása
  • a diszperzív és derivált linképítés lehetőségeinek kiaknázása
  • a linkprofil-elemzésben való jártasság (megfelelő eszközök ismerete, használata)

a keresőmarketing egyéb területein:

  • a tartalommarketing lehetőségeinek kiaknázása, PR marketing
  • a közösségi marketing lehetőségeinek ismerete, kiaknázása
  • tartalom- és linkmegosztó helyek használata

A keresőoptimalizálás szakember dolga

keresőoptimalizálás szakember

A honlap-keresőoptimalizálás szakemberek feladata. BDK SEO mester

Ne bízza amatőrökre! A professzionális eszközökkel dolgozó legjobb SEO-szakember a Google kereső gépi, mesterséges intelligenciájával méri össze szakmai tudását, amikor a honlapoptimalizálás, a linképítés és a keresőmarketing egyéb eljárásai révén weboldalak organikus találati helyezését javítja. Google alapú honlap-optimalizálás, szemantikus linképítés, SEM: keresőmarkating szakértő, szakember, legjobb mester, seo specialista. Kulcsszavak: releváns tartalommarketing módszer, link building, honlap keresőoptimalizálás szaki