Google Pingvin 4.0 algoritmus frissítés

google-pingvin-algoritmus-4-0

Google Penguin 4.0

Csaknem két évet vártunk a Google büntető keresőalgoritmusának a frissítésére. Jó lenne hozzátenni: de nem hiába. Ezt a kijelentést azonban egyelőre nem igazolják az első tapasztalatok, a webmesterek, SEO-szakemberek, honlaptulajdonosok inkább különböző természetű csalódásaikról számolnak be.

A Google Penguin Algorithm történetének és frissítéseinek bárki utánaolvashat pl. a Wikipédián (Pingvin Algoritmus), itt csak utalok arra, hogy a 2012 áprilisában kelt ki a tojásból és azonnal nagy ribilliót csapott. Feladata az volt, hogy durván

hátrasorolja a kulcsszavas találati listákon azokat a weboldalakat, amelyek linképítési manipulációk révén kerültek kedvező pozícióba.

Hogy mi számít manipulációnak, tiltott eljárásnak, kerülendő linképítő technikának, azt nagyjából előre tudni lehetett a Google hivatalos állásfoglalásaiból, dokumentumaiból és főembereik nyilatkozataiból – azt viszont csak saját tapasztalatból lehetett leszűrni, hogy miben milyen mértékű a tűréshatár. A fő büntetési tételt az úgynevezett spam linkek képezték, ezen az összefoglaló néven minősítették elsősorban a katalóguslinkeket, a spam kommentekből származó fórumos és blogos linkeket, a fizetett hirdetési linkeket, a linkfarmok és linkpiramosok, körbelinkelések és linkcserék hivatkozásait. Tudni lehetett azt is, hogy szankciókat vonhat maga után a csupa azonos anchor-texttel való hivatkozás, főleg, ha ezek töményen kulcsszavasak, és ugyanígy kockázati tényező, ha minden link (vagy arányaiban túl sok) a főoldalra mutat.

A fentiek a nem természetes úton létrejött linkprofil ismérvei.

Ezt a SEO-sok 2012 előtt is tudták/tudhatták, ha szalmailag eléggé tájékozottak voltak, de mivel eladdig nem volt negatív következménye az ipari jellegű linkszaporításnak, ellenkezőleg: a támogatott webhelyek hamar jó kulcsszavas helyezéseket kaptak a találati listán, ezért bátran alkalmazták a mechanikusan, szaktudás nélkül is végrehajtható eljárásokat. 2012-ben és 2013 aztán a Pingvin 1.0 és 2.0, illetve alverziói weblapok millióin verték el a port, a büntetés akár a találati listáról való teljes kitiltást vagy 100 hellyel való visszasorolást is jelenthetett, és a büntetett oldalaknak esélyük sem volt a jó szereplésre addig, amíg a spam linkeket el nem távolították a webmesterek, s amíg ezt érzékelve egy újabb algoritmusfrissítés fel nem oldotta a büntetést.

Ha minden tiltást nagyon komolyan vettek volna a SEO-szakértők, akkor gyakorlatilag egyáltalán nem lehetett volna linképítéssel foglalkozni, hanem várni kellett volna, hogy a felhasználók, érdeklődők figyelmének köszönhetően egy-egy website spontán módon kapjon egyre több hivatkozást, de azt mindenki tudta, hogy kis forgalmú, be nem vezetett weblapoknak erre nincs esélyük. Az is látszott, hogy bizonyos arányban a jó minőségű katalógusokból érkező hivatkozások nem károsak, úgyanígy szakmai fórumokból, változatos témájú blogokból vagy akár reklámoldalakról is jöhetnek linkek szép számmal minden következmény nélkül. Ezek számát felülmúlóan azonban a hipertext utalások többségének a témában releváns tartalmú webhelyről kell érkezniük, ha nem így történik, akkor a kétséges értékű linkek nagy aránya meghozza a büntetést. A releváns szövegkörnyezet iránti igény tette olyan népszerűvé a PR-cikkek elhelyezésével történő linkprofil-építést, amely elvben szintén a feketekalapos keresőmarketing módszerek közé tartozott, de a magyar nyelvterületen még soha nem volt büntetést maga után.

A profilépítés kreatív módszerei

kreatív linképítés - seo szakember

Csak kreatívan! – SEO

Én magam soha nem preferáltam és gyakorlatilag egyáltalán nem alkalmaztam a tiltott eljárásokat. Nem a Google iránti tiszteletből vagy a büntetéstől való félelmemben, hanem azért, mert én ezt a munkát is alkotótevékenységként fogtam fel, és mi sem unalmasabb, mint katalógusokban regisztrálgatni meg sorozatgyártott módon elhinteni mindenfelé ugyanazokat a szöveges hivatkozásokat. Így előbb spontán módon alkalmazva, majd részletesen kidolgozva a kreatív linképítés egyéni módszereit alkalmaztam honlapok Google-helyezésének javítására. Nem is eredménytelenül: a Pingvin-frissítések első sorozatán egyértelműen a nyertese voltam. A 2013-as októberi algoritmusfrissítés azonban mégis betett néhány weboldalamnak. Sok töprengéssel, elemzéssel rá is jöttem, hogy miért. Kiderült ugyanis, hogy az algoritmus voltaképp magát a kulcsszavas linképítést bünteti. A SEO-mester feladata tehát végső soron az, hogy

éppen a kulcsszavas hivatkozások mellőzésével érjen el a támogatott honlap számára kulcsszavas helyezéseket.

Ez csak első látásra tűnik lehetetlennek, mivel azt hisszük, hogy mondjuk télikertépítés kulcsszóval akkor tudjuk egy weblap pozícióit javítani, ha külső oldalakról éppen ennek a kifejezésnek a használatával hivatkozunk rá. Ez valóban a legcélravezetőbb módszer, ám ha Google éppen ezt bünteti, akkor más megoldásokat kell találni.

A Google új filozófiája

Miközben a világcég folyamatosan a minőségi tartalmak fontosságát hangsúlyozta (ebben nem volt semmi újság, épp csak a gyakorlatban a gyenge weblapok is könnyen arathattak sikert), egy időben ezen felül a keresési preferenciák területén paradigmaváltásról beszélt. Azt kommunikálták, hogy a címkés-kulcsszavas keresések és találatok elvesztették elsődleges jellegüket és inkább a természetes beszédkörnyezetbe illeszkedő keresésekre és találatokra érdemes koncentrálni. Ez fenti példákon illusztrálva azt jelenti, hogy nem a “télikerépítés”, henem mondjuk a “Hová forduljak, ha télikertet akarok építtetni” a jó kérdés. Ha a honlapunk erre tudja a választ, esélyes a helyezésre kulcsszavas linkek nélkül is.

Én kipróbáltam. 10-ből egyszer valóban működött. Az esetek túlnyomó többségében mégis ez egy-két szavas rákeresések és az ezek szerinti optimalizálás bizonyult sikeresnek. Ugyanígy: bár ezerszer elmondták a világcéges szóvivői, hogy a minőségi tartalom a minden, a linkelés nem is fontos, a gyakorlat ennek ellenkezőjére is épp elég bizonyítékot mutat.

No de térjünk vissza témánkhoz:

A Google Pingvin 4.0 algoritmusfrissítés

A frissítés bejelentése 2016. szeptember 27-én történt, amikor is a weben nem igazán látszott szokatlan mozgás. Sem a következő napokban. (Viszont szerptember 2-ától kezdődően a találati listák szinte naponta átrendeződtek, így szinte biztos, hogy a Guggola ezúttal is post factum tette a bejelentést.) Annak okát, hogy miért nem látszottak drasztikus változások, a szakik a követklezővel magyarázták:

Mivel a Pingvin algoritmus az alapalgoritmusba beépülve folyamatos futtatású lett, így új adatbázist épít, és teljes hatása akkor válik láthatóvá, ha az egész webet újra feltérképezte.

Ez eléggé hihető: egyheti tapasztalat alapján valóban látszik, hogy nem egy nagy bumm történt, hanem a weblaokk lassú, de folyamatos újraértékelése történik. A korábban megbüntetett weboldalak is nagyon lassan kerülnek ki a büntetés alól (ha egyáltalán).

Hihető az is, amit azzal kapcsolatban állapítanak meg a hozzáértők és a bennfentes információkhoz hozzájutók azzal kapcsolatban, hogy mi az, ami az új googlemadarat elődjeitől megkülönbözteti. Ez a következő:

Míg a Pingvin korábban durva hátrasorolással büntette a spam-linkekkel élre tört webhelyeket, a mostani algoritmus ezeknek a manipulatívnak ítélt linkeknek egyszerűen figyelmen kívül hagyja a linkerejét.

Azaz a helyezések nem a szankciók miatt romlanak, hanem azért, mert mostantól kezdve a nem-természetes, azaz a helyezés-manipuláció szándékával épített linkeknek egyszerűen nincs hatásuk éppen arra, ami miatt építették őket. Ez ésszerű, egyben ravasz fogás a keresőmogul részéről, és visszatartó ereje is nagy lehet. Mondjuk olyan ez, mintha a sportban nem büntetnék a doppingot, hanem elérnék azt egy biológiai szoftverrel, hogy a dopping ne növelje a teljesítőképességet. Ha nem növeli, akkor meg fölösleges alkalmazni. Ugyanígy a SEO-szakemberek is megérthetik:

fölösleges rengeteg munkát és időt fordítani a nem-természetes linkek szaporítására,  mert ezen a réven nem lehet a kulcsszavas helyezéseket javítani.

Hogy ez a gyakorlatban is beigazolódik-e, az a jövő kérdése. Egyelőre nagy az összevisszaság, hektikusan ugrálnak a pozíciók és bizony rengeteg olyan honlap pöffeszkedik a listák élén, amelyek feketekalapos keresőmarketing-eljárások révén kerültek a TOPra.

Én természetesen örülnék annak, ha a nagyon sok munkával járó, de élvezetes kreatív módszerek triumfálnának. Ahogy mondani szoktam: én minden link kedvéért egy egész katedrálist építek. Jó volna biztosnak lenni abban, hogy nem azok lesznek újra a nevető győztesek, akik a minőségi munka helyett ezerszám egyszerűen csak szétszórják linkjeiket az internet zöld mezején.


A Pingvin 4.0 algoritmus frissítése előtt a Google drasztikus hátrasorolással büntette a spam-linkekkel élre tört webhelyeket, a mostani  ezzel szemben nem büntet, hanem figyelmen kívül hagyja ezen hivatkozások linkerejét, és ezért veszti el a manipulációval támogatott weblap a kulcsszavas pozícióit. Keresési kulcsszavak: google pingvin frissítés, pingvin algoritmus, google pingvin 4.0, weblap optimalizálás, pingvin büntetés, penguin algorithm update, kreatív linképítés, keresési kulcsszó, seo szakértő, weboldal büntetés, seo szakember

Címke , , , .Könyvjelzőkhöz Közvetlen link.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük